RAPORT

Pogarda

Turcja zdradza kulisy przekazania Rosji Medwedczuka

Medwedczuk został oskarżany przez Kijów o zdradę stanu (fot. Contributor/Getty Images)
Medwedczuk został oskarżany przez Kijów o zdradę stanu (fot. Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przekazanie Rosji prokremlowskiego ukraińskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka odbyło się we wrześniu ubiegłego roku na lotnisku w Ankarze w ramach wymiany jeńców; operację koordynowały służby wywiadowcze Turcji – powiadomił we wtorek turecki dziennik „Hurriyet”.

Kum Putina zatrzymany na Ukrainie. Zełenski pokazał zdjęcie skutego Medwedczuka

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zatrzymaniu prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka. Na opublikowanym zdjęciu polityk,...

zobacz więcej

W porcie lotniczym w Ankarze wylądowały samoloty z Ukrainy i Rosji, po czym „bez rozgłosu” przeprowadzono wymianę. Przedsięwzięcie doszło do skutku z inicjatywy Moskwy, która wymogła na Kijowie, by pięciu dowódców pułku Azow pozostało na terytorium Turcji. Władze Ukrainy zgodziły się na ten warunek – poinformowała gazeta. 


Medwedczuka uważano w ciągu ostatnich dwóch dekad za lobbystę Kremla na Ukrainie. Miały go łączyć bliskie kontakty z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W 2003 roku Putin został ojcem chrzestnym córki Medwedczuka. W ostatnich latach prorosyjski polityk był jednym z liderów partii Opozycyjna Platforma – Za Życie, reprezentowanej w ukraińskim parlamencie i uznawanej za stronnictwo wspierające interesy Moskwy. 


Największa operacja tego typu


Gdy w lutym 2022 roku wybuchła wojna, Medwedczuk – oskarżany przez Kijów o zdradę stanu – uciekł z aresztu domowego, został jednak schwytany. Następnie zaapelował do władz Rosji, by zgodziły się na wymianę jego na obrońców Mariupola i znajdujących się w tym mieście cywilów, lecz Kreml początkowo nie odpowiedział na ten apel. 


Przeprowadzona 21 września 2022 roku wymiana była jedną z największych tego typu operacji od początku wojny. Objęła 215 ukraińskich żołnierzy, a także 10 cudzoziemców, którzy walczyli po stronie Ukrainy. Władze w Kijowie zwolniły natomiast 55 rosyjskich wojskowych oraz Medwedczuka. 

 
 
 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej