RAPORT

Pogarda

Niewielkie dinozaury żywiły się ssakami

Mikroraptory były niewielkimi, drapieżnymi dinozaurami (fot. Encyclopaedia Britannica/UIG Via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Mikroraptory były niewielkimi, drapieżnymi dinozaurami (fot. Encyclopaedia Britannica/UIG Via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Niewielkie opierzone dinozaury mikroraptory żywiły się ssakami – informują naukowcy na łamach pisma „Journal of Vertebrate Paleontology”.

Do naszych przodków nowy rok przychodził przez kilka dni

Podczas gdy dziś odliczamy sekundy w trakcie sylwestrowego balu, nasi przodkowie postrzegali nadejście nowego roku raczej jako odcinek czasu...

zobacz więcej

Mikroraptory były niewielkimi, drapieżnymi dinozaurami, opierzonymi i wyposażonymi w dwie pary skrzydeł. Rzadka skamieniałość mikroraptora z zawartością żołądka pozwala poznać, co wchodziło w skład diety tych dinozaurów. 

 

Kiedy prof. Hans Larsson z McGill University (Kanada) ujrzał skamieniałość mikroraptora z fragmentem nogi ssaka w klatce piersiowej, ze zdziwienia opadła mu szczęka. Spośród kilkuset skamieniałości drapieżnych dinozaurów tylko 20 zachowało się wraz z resztkami ostatniego posiłku. Najnowsza jest dwudziestą pierwszą. 

 

„Na początku nie mogłem w to uwierzyć. To była niewielka stópka ssaka, gryzonia, mierząca około centymetra” – opisuje. 

 

Mikroraptor był oportunistycznym drapieżnikiem, który żywił się rybami, ptakami i jaszczurkami. Wcześniej już zdarzały się okazy mikroraptorów z resztkami ryby, ptaka i jaszczurki. Najnowsze odkrycie dodaje do tej listy również ssaka. 

 

Mikroraptory były niewielkie, wielkością zbliżone do wron. Pierwszy okaz odkryty został w Chinach na początku XXI w. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej