RAPORT

Pogarda

Żaryn o Polakach walczących na Ukrainie. „Fałszywe narracje Kremla”

Rosyjska propaganda kontynuuje promowanie fałszywych narracji na temat wojny na Ukrainie (fot. Dmytro Smoliyenko / Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)
Rosyjska propaganda kontynuuje promowanie fałszywych narracji na temat wojny na Ukrainie (fot. Dmytro Smoliyenko / Ukrinform/Future Publishing via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosyjska propaganda kontynuuje promowanie fałszywych narracji o rzekomym masowym udziale i ogromnych stratach wśród polskich najemników w wojnie na Ukrainie – ocenił w poniedziałek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

400 Rosjan zabitych, 300 rannych. Skuteczny atak sił Ukrainy w Makiejewce

31 grudnia Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły atak na bazę rosyjskich żołnierzy w okupowanej Makiejewce w obwodzie donieckim. Jak donoszą media,...

zobacz więcej

Minister w KPRM w serii wpisów wskazał m.in.: „Temat ten jest stałym elementem wykorzystywanym w propagandowych działaniach skierowanych do rosyjskiej opinii publicznej prowadzonych w rosyjskiej infosferze”.


„Przedstawianie Polski jako podżegacza wojennego” 


Dodał, że tym razem do „problemu” masowych ofiar wśród polskich najemników odniósł się kremlowski politolog Aleksiej Podberyozkin, który zaproponował, by „ciała Polaków z frontu na Ukrainie wysyłać do Ambasady RP w Moskwie” lub stworzyć specjalny cmentarz na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję. 


„Według Podberyozkina, w operacjach bojowych po stronie Ukrainy „biorą udział całe jednostki wojskowe z Polski przebrane w ukraińskie mundury, a nie pojedynczy najemnicy. »Niszczenie« ich przez Rosjan ma służyć osiągnięciu »efektu politycznego«”– ocenił Stanisław Żaryn. 


Zdaniem zastępcy ministra koordynatora służb specjalnych promowanie przez rosyjskich „ekspertów” fałszywej narracji o oddziałach polskich żołnierzy walczących na Ukrainie „wpisuje się w dążenia Kremla do przedstawiania Polski jako podżegacza wojennego angażującego się w przedłużanie konfliktu”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej