RAPORT

Pogarda

Sylwester w Berlinie. Lepiej było zostać w domu

Bardzo niespokojna noc sylwestrowa w Berlinie (fot. Michael Kuenne / Zuma Press / Forum)
Bardzo niespokojna noc sylwestrowa w Berlinie (fot. Michael Kuenne / Zuma Press / Forum)

Najnowsze

Popularne

W wyniku zamieszek, jakie wybuchły w noc sylwestrową w Berlinie, rannych zostało kilkudziesięciu policjantów i strażaków. Służby zatrzymały ponad 100 osób. „W całym mieście doszło do zmasowanych ataków na funkcjonariuszy i służby ratunkowe, których intensywności nie da się porównać z poprzednimi latami” – zaznacza policja.

Francuzi dumni. W sylwestra spalonych tylko 690 samochodów

Tradycyjnie już w sylwestrową noc we Francji doszło do zamieszek. Minister spraw wewnętrznych zaznaczył jednak, że chuligani zniszczyli o 20...

zobacz więcej

W sumie rannych zostało 18 policjantów, w tym jeden ciężko. Straż pożarna poinformowała o 15 poszkodowanych funkcjonariuszach, z których jeden musiał trafić do szpitala.Policjanci i strażacy byli atakowani materiałami pirotechnicznymi i innymi niebezpiecznymi przedmiotami. 

  

Media przywołują też jeden z ataków, do którego doszło w dzielnicy Kreuzberg. „Gdy strażacy przybyli na miejsce, by ugasić pożar, zostali zaatakowani przez 200 zakapturzonych mężczyzn” – wskazuje „Bild”.


Z kolei w berlińskim Neukölln 50 napastników strzelało fajerwerkami i rzucało petardami w kierunku służb ratowniczych. 

 

Aresztowano 103 osoby, 98 mężczyzn i pięć kobiet. Zarzuca się im podpalenie, naruszenie ustawy o materiałach wybuchowych, naruszenie spokoju i napaść na funkcjonariuszy organów ścigania – relacjonuje portal dziennika „Tagessspiegel”. 

„Przemoc, jakiej nasi koledzy musieli doświadczyć jest nie do zniesienia. Zadaniem całego społeczeństwa jest jednoznaczne przeciwdziałanie temu” – oświadczyli szefowa berlińskiej policji Barbara Slowik i jej zastępca Marco Langner. 

   

W poprzednich latach w Niemczech sprzedaż fajerwerków była zakazana z powodu pandemii Covid-19. Sprzedaż ruszyła ponownie dwa dni przed końcem roku. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej