RAPORT

Pogarda

Będzie elektryczny Fiat 126p? Projekt już jest!

Projekt elektrycznego malucha robi wrażenie (fot. Fiat 126/ma-de-studio.com)
Projekt elektrycznego malucha robi wrażenie (fot. Fiat 126/ma-de-studio.com)

Najnowsze

Popularne

Włosi stworzyli projekt elektrycznego malucha. Oparty na kształtach Fiata 126p Vision zachwyca! To na razie tylko projekt, ale może niebawem doczekamy się i seryjnej produkcji tego autka?

Pijany mężczyzna spał i prowadził Teslę

Niemiecka policja zatrzymała kierowcę Tesli, który zasnął za kierownicą. Wcześniej pojazd poruszał się ze stałą prędkością 110 kilometrów na...

zobacz więcej

Niemal każdy zna Fiata 126p. Popularny maluch, który zadebiutował we Włoszech jako Fiat 126 w 1972 roku, a w PRL na licencji jako Fiat 126p, niegdyś był najpopularniejszym samochodem w naszym kraju i równocześnie obiektem westchnień milionów Polaków. Produkowano go u nas – po wielu modyfikacjach – do 2000 roku. 


Obecnie Fiata 126p można zobaczyć głównie na wystawach oraz muzeach. Na ulicach trafiają się już tylko pojedyncze sztuki.


Jednak nowy maluch może powrócić. Jak się okazuje, nowy Fiat 126 może się doczekać reanimacji w odświeżonej odsłonie. Włosi doskonale pamiętają powiew nowoczesności, jaki wniosła na ich drogi premiera modelu 126.


Wielu z nich żywi do malucha duży sentyment. Nie dziwi więc, że również we Włoszech pojawiają się pomysły wskrzeszenia tego modelu. Jak mogłaby wyglądać jego współczesna interpretacja? Swoją wizją nowego Fiata 126 podzieliło się właśnie włoskie studio stylistyczne MA-DE studio. 


Hołd dla kultowego modelu


Pojazd to projekt autorstwa Andrei Della Vecchia, który – wraz ze swoim asystentem – Giuseppe Cafarellim – postanowili złożyć hołd historycznemu modelowi włoskiej marki. 


Na pierwszy rzut oka widać duże podobieństwo do Fiata 126p. Pojazd na nowym projekcie jest gabarytowo większy, przód podkreślają ładne kwadratowe reflektory LED do jazdy dziennej. Elektryk Vision 126 również posiada ścięty tył. Następca polskiego Fiata 126p doczekał się otwieranej tylnej klapy w całości wraz z szybą, tam gdzie kiedyś mieścił się silnik teraz pomyślano o przestrzeni bagażowej.


Oczywiście to tylko wizja i projekt, ale niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości ktoś zdecyduje o masowej produkcji. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej