RAPORT

Pogarda

Skandal korupcyjny w PE. Swoją rolę odegrały też marokańskie służby?

 DGED utrzymywała kontakty z Antonio Panzerim? (fot. Shutterstock/Drop of Light)
DGED utrzymywała kontakty z Antonio Panzerim? (fot. Shutterstock/Drop of Light)

Najnowsze

Popularne

Istnieją podejrzenia, że marokańska służba wywiadowcza DGED wywiera wpływ na europejskich parlamentarzystów, a Maroko odegrało większą rolę w skandalu korupcyjnym w Parlamencie Europejskim, niż wcześniej sądzono – podała agencja Belga.

Operacja wywiadu ws. Katargate. Jak służby inwigilowały telefony europosłów?

Skala określanego jako Katargate dochodzenia korupcyjnego, w którym podejrzanymi są m.in. członkowie Parlamentu Europejskiego, ma taki wymiar, jak...

zobacz więcej

Według Belgi, powołującej się na doniesienia niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, obecny ambasador Maroka w Polsce miał wręczać koperty pełne pieniędzy Włochom zamieszanym w skandal korupcyjny. 

  

„Już w 2019 roku DGED utrzymywała kontakty z byłym włoskim eurodeputowanym Antonio Panzerim, jego asystentem Francesco Giorgim i innym włoskim eurodeputowanym Andreą Cozzolino w celu wywarcia wpływu na Grupę Socjalistów w Parlamencie Europejskim. Trzej Włosi byli również w bezpośrednim kontakcie z dyrektorem generalnym DGED” – podała Belga. 

  

Według dokumentów sądowych, do których dotarł belgijski dziennik „Le Soir”, 35-letni Giorgi, były doradca parlamentarny Panzeriego i partner obecnej eurodeputowanej Evy Kaili, ujawnił też, że z Panzerim kontaktował się były przewodniczący Krajowej Komisji Praw Człowieka Kataru, Ali bin Saeed bin Samikh Al-Marri. 

  

Giorgi opowiedział, jak Al-Marri, który jest obecnie ministrem pracy, „osobiście przedstawił pomysł Panzeriemu – który był wówczas jeszcze posłem do PE – wspierania prokatarskiego ustawodawstwa i poglądów w Parlamencie Europejskim, w zamian za gotówkę”. 

Panzeri, Giorgi i jego partnerka Eva Kaili, była już wiceprzewodnicząca PE i kluczowa postać w Katargate, zostali zatrzymani wraz z brukselsko-włoskim lobbystą Nicolo Figa-Talamancą w związku ze skandalem korupcyjnym. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej