RAPORT

Pogarda

Pomysł Balcerowicza. Sprzedać udziały Orlenu, PGNiG, PKO BP i innych

Leszek Balcerowicz, przewodniczący FOR (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Leszek Balcerowicz, przewodniczący FOR (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Poseł PiS Radosław Fogiel udostępnił w sieci fragment opracowania Forum Obywatelskiego Rozwoju ws. planu prywatyzacji na lata 2008-11. Pomysł zakładał m.in. sprzedaż przez Skarb Państwa trzech koncernów energetycznych, a w innych potężnych spółkach zachowanie jedynie 20 proc. pakietu akcji.

Lista pedofilów związanych z PO coraz dłuższa

Pełnomocnik marszałka ds. uzależnień Krzysztof F. został skazany na 4 lata i 10 miesięcy pozbawienia wolności za doprowadzenie małoletniego w wieku...

zobacz więcej

Forum Obywatelskiego Rozwoju to organizacja pozarządowa stworzona z inicjatywy Leszka Balcerowicza. W 2010 r. fundacja przygotowała dokument „Prywatyzacja: wciąż niewykorzystane szanse”.


W analizie podkreślano, że gdyby Skarb Państwa sprzedał wszystkie swoje ówczesne udziały w spółkach energetycznych (Energa, Enea, PGE, Tauron) i paliwowych (PKN Orlen, Lotos, PGNiG), to uzyskałby przychody z prywatyzacji w wysokości ok. 66 mld zł. Gdyby pozbył się także wszystkich udziałów w PKO BP, KGHM i PZU mógłby dodatkowo uzyskać ok. 45 mld zł. „Łącznie pozwoliłoby to ograniczyć narastanie długu publicznego o 110 mld zł, czyli o blisko 8 proc. PKB” – podkreślano.


Zobacz także: Tak Balcerowicz przewidywał bankructwo Polski. Zabawne zestawienie

 

W innym miejscu sugerowano, że „gdyby Skarb Państwa sprzedał inwestorom prywatnym wszystkie swoje udziały w trzech koncernach energetycznych, tj. w Enei, Tauronie i Energi, a w pozostałych największych spółkach (PGE, PKN Orlen, Lotos, PGNiG, KGHM, PKO BP i PZU), po uprzedniej zmianie w statutach wzorem PKN Orlen zachował dla siebie 20 proc. pakiet akcji, mógłby uzyskać przychody w granicach 75 mld zł”.


Sprawę przypomniał jeden z internautów, a poseł PiS Radosław Fogiel skrytykował na Twitterze pisząc: „Propozycja wyprzedaży strategicznych spółek dla ok. 100 mld szacunkowych przychodów. To nawet nie jest cały tegoroczny budżet NFZ.”


Zobacz także: „Tylko prywatyzacja jest rozwiązaniem dla takich patologii”. Szefowa think tanku Balcerowicza prezentuje „pomysł” na Orlen


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej