RAPORT

Pogarda

Vivienne Westwood nie żyje. Słynna projektantka mody miała 81 lat

Vivienne Westwood, która odegrała kluczową rolę w latach 70. ub. wieku w subkulturze punków (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)
Vivienne Westwood, która odegrała kluczową rolę w latach 70. ub. wieku w subkulturze punków (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

Najnowsze

Popularne

W wieku 81 lat zmarła w czwartek brytyjska projektantka mody Vivienne Westwood, która odegrała kluczową rolę w latach 70. w subkulturze punków. O śmierci projektantki, jednej z najbardziej znanych w środowisku, poinformował jej dom mody.

Pele nie żyje. Odszedł legendarny piłkarz

Edson Arantes de Nascimento, słynny Pele, trzykrotny piłkarski mistrz świata, uważany za najlepszego gracza w historii futbolu, zmarł dzisiaj w...

zobacz więcej

„Vivienne Westwood zmarła dziś spokojnie w otoczeniu rodziny, w Clapham, w południowym Londynie. Świat potrzebuje ludzi takich jak Vivienne aby powodować zmiany na lepsze” – głosi opublikowane oświadczenie.


Kariera Westwood w świecie mody rozpoczęła się w latach 70. wraz z eksplozją subkultury punków i ich charakterystyczną muzyką, sposobem bycia i ubioru. Do świata mody wniosła radykalną zmianę podejścia do tzw. stylu ulicy projektując m. in. stroje dla zespołu Sex Pistols.


Nigdy nie było wiadomo czym zaskoczy 


Wkrótce zaczęła odnosić sukcesy na pokazach mody w Londynie, Paryżu, Mediolanie i Nowym Jorku. Jej nazwisko stało się synonimem nowego, często szokującego stylu i podejścia, chociaż zmieniała dość często swoje stroje. Jak pisali recenzenci, nigdy nie było wiadomo czym zaskoczy widzów na pokazach.

Jo Mersa Marley nie żyje. Wnuk Boba Marleya miał 31 lat

We wtorek 27 grudnia zmarł Jo Mersa Marley, muzyk i wnuk legendarnego artysty reggae, Boba Marleya. Smutną informację potwierdził magazynowi...

zobacz więcej

Modelki ubrane w stroje Westwood często nosiły na T-shirtach i innych elementach ubioru hasła wzywające do walki ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem środowiska. Była znana z poparcia dla kontrowersyjnego założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assange'a.


Niszczenie słowa „konformizm”


Westwood zaprojektowała m. in. w 1989 r. strój dla ówczesnej brytyjskiej premier Margaret Thatcher, w którym pojawiła się na okładce kolorowego magazynu.


W 1992 r. królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II odznaczyła ją Orderem Imperium Brytyjskiego (OBE). Jednak nawet wówczas, podczas uroczystości w pałacu Buckingham, potrafiła zaszokować obecnych swym niekonwencjonalnym strojem.


„Jedynym powodem, dla którego jestem w świecie mody, jest niszczenie słowa »konformizm«”. Nic mnie nie interesuje jeżeli nie ma tego elementu” – napisała Westwood w swojej biografii, która ukazała się w 2014 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej