RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Dziecko-lekarstwo uratuje chorego brata

Nowonarodzona dziewczynka o imieniu Estrella przyszła na świat w wyniku selekcjonowania zarodków uzyskanych w drodze zapłodnienia in vitro (fot. sxc/rocknroli)

Drugie tzw. dziecko-lekarstwo, które uratuje życie swemu ciężko choremu bratu – cierpiącemu na aplazję szpiku kostnego – przyszło na świat w Hiszpanii.

Wcześniej rodzice 3-letniego Antonia poszukiwali dawców szpiku zgodnych z synem pod względem immunologicznym (tj. pod względem antygenów zgodności tkankowej), jednak bezskutecznie. Obecnie chory wymaga prawie cotygodniowych transfuzji krwi.

Nowonarodzona dziewczynka o imieniu Estrella (Gwiazda) przyszła na świat w wyniku selekcjonowania zarodków uzyskanych w drodze zapłodnienia in vitro. Wybrano tylko takie zarodki, które nie posiadały wady genetycznej grożącej rozwojem choroby dziedzicznej.

Najbardziej zbliżony genetycznie do chłopca zarodek wszczepiono do macicy matki. Estrella urodziła się w sobotę przez cesarskie cięcie; waży prawie 3,5 kg. Tuż po narodzinach pobrano z jej pępowiny krew, która zostanie przeszczepiona bratu. Do czasu przeprowadzenia transplantacji krew zdeponowano w Banku Komórek Macierzystych w Maladze.

Krew pępowinowa jest bogatym źródłem wielu potencjalnych komórek macierzystych, które mają odbudować układ krwiotwórczy i odpornościowy chłopca. Według specjalistów, szansa na powodzenie takiej operacji wynosi 70 proc.

Jednak nadzieja rodziców „nie ma granic”. – Jesteśmy szczęśliwi, ponieważ mamy córkę i ponieważ ona wyleczy swojego brata – powiedziała matka, która musiała zrezygnować z pracy zawodowej, aby pielęgnować syna. – Nasz syn wie po co przyszła na świat jego siostra i bardzo ją kocha – podkreślił ojciec.

Hiszpańskie media przedstawiają narodziny dziewczynki i możliwość wyleczenia brata z choroby jako wielki sukces medycyny. Odmiennego zdania jest Konferencja Episkopatu Hiszpanii, która po narodzinach pierwszego dziecka-lekarstwa w tym kraju w 2008 r. domagała się wyjaśnienia „implikacji moralnych procesu”.

Hierarchowie kościoła podkreślili, że „wybiera się embriony użyteczne, niszcząc lub zamrażając pozostałe”. Według kościoła, „poddanie ludzkiego życia kryterium czystej skuteczności technicznej oznacza zredukowanie godności osoby do zwykłej kategorii użyteczności”.

źródło:

Zobacz więcej