RAPORT

Pogarda

Skąd miliony Hołowni? Suski: Może jakieś służby specjalne pociągają za sznurki

Najnowsze

Popularne

Polska 2050 twierdzi, że w 2021 roku wydała na swoje działania 0 złotych. Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła takie sprawozdanie finansowe, a politycy pytają, skąd Szymon Hołownia ma miliony dla ugrupowania. Poseł PiS Marek Suski ocenił w programie #Jedziemy TVP Info, że jeżeli ktoś nieuczciwie finansuje partię, to ciężko zakładać, że kiedyś mógłby uczciwie rządzić.

Budzisz: Paradoksalnie przywództwo Putina korzystnie wpływa na pozycję Polski

Koniec roku to czas podsumowań. Ekspert ds. Rosji i postsowieckiego Wschodu Marek Budzisz ocenia w rozmowie z portalem tvp.info, że Polska...

zobacz więcej

Ile milionów zebrał Szymon Hołownia? Co to jest Fundacja Polska Od Nowa? Czym zajmują się byli współpracownicy Donalda Tuska w ugrupowaniu Polska 2050? O tym pisaliśmy TUTAJ.


W czwartek rano Marek Suski zaznaczył, że jeżeli ktoś w Polsce wpłaca pieniądze na partię polityczną, jest to zawsze przejrzyste. – A jeżeli wpłaca na jakąś fundację, a ona później jakoś współfinansuje partię, to to wszystko jest niejasne – ocenił.


Prowadzący rozmowę dziennikarz Michał Rachoń zauważył więc, że w ustawie o partiach politycznych nie istnieje żadne sankcja, która wskazywałaby na istotną odpowiedzialność karną za takie obchodzenie przepisów – poza ewentualną utratą subwencji. Zauważył, iż w takim razie może przepisy są niewystarczające.


Zobacz także: Hołownia: Będziemy się odwoływać do Sądu Najwyższego

 

To już jest kwestia do sprawdzenia przez prokuraturę. Skąd pochodziły środki? Jeżeli nie będzie wiadomo, trzeba to będzie po prostu wyjaśnić. Dla mnie jest to rzecz dziwna, bo obserwowaliśmy pana Szymona Hołownię jak zwracał się z różnymi apelami o wpłaty. A nie były to wpłaty dotyczące członków partii, tylko jakieś różne. Nie wiem, czy z tych wpłat po 10 złotych uzbierało się tyle milionów – stwierdził.


Marek Suski podkreślił, że na dzień dzisiejszy cała sprawa finansów wokół Polski 2050 jest „wielką zagadką”.


Zobacz także ->  Hołownia ma kłopoty. PKW pisze o „patologicznej sytuacji”

 

A patrząc na to, jacy tam ludzie z tyłu są, to być może jakieś służby specjalne tu pociągają za sznurki. Nie wiemy tak naprawdę, kto sfinansował partię i to jest rzeczywiście rzecz, która nie powinna mieć miejsca – dodał.


W opinii posła PiS, jeżeli ktoś chce sprawować władzę w Polsce, powinien przede wszystkim być uczciwym. – A jeżeli finansowanie jest nieuczciwe, to jak potem może być uczciwa władza? – pyta.


Więcej w materiale WIDEO na górze artykułu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej