RAPORT

Pogarda

Nowy lek na agresywnego raka piersi. Eksperci: Wielki przełom

Nowy lek może być dostępny w Polsce na razie w badaniach klinicznych (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)
Nowy lek może być dostępny w Polsce na razie w badaniach klinicznych (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)

Najnowsze

Popularne

Wyniki badania nad lekiem o nazwie trastuzumab derukstekan wykazały, że zmniejsza on ryzyko zgonu pacjentek z HER2-dodatnim rakiem piersi o 36 proc. w stosunku do obecnie stosowanego standardu. Lek wydłużył też czas bez progresji choroby prawie o dwa lata.

Obecność tej witaminy w mózgu pomaga chronić przed objawami demencji

Obecność witaminy D w mózgu pomaga chronić najstarszych przed objawami demencji – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Alzheimer's & Dementia”.

zobacz więcej

Nowy lek z grupy określanej jako „konie trojańskie” jest przełomem w leczeniu zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi – oceniły specjalistki zajmujące się leczeniem nowotworów, powołując się na najnowsze wyniki badań. 

  

Rak piersi HER2-dodatni jest bardziej agresywnym nowotworem piersi niż najczęstszy hormonozależny rak piersi. Stanowi on ok. 20 proc. wszystkich przypadków raka piersi.


Skuteczność leczenia tego nowotworu zmieniła się dzięki wprowadzenia leków celowanych. Najnowszym osiągnięciem w jego leczeniu są leki zaliczane do tzw. koniugatów.


Są one połączeniem terapii celowanej (przeciwciała monoklonalnego) z chemioterapią. Do tej grupy leków należy też trastuzumab derukstekan. 

 

Trastuzumab derukstekan. Co to za lek?


Zaktualizowane wyniki badania nad tym lekiem wykazały, że zmniejsza on ryzyko zgonu pacjentek z HER2-dodatnim rakiem piersi o 36 proc. w stosunku do obecnie stosowanego standardu. Wyniki III fazy badania o nazwie DESTINY-Breast03 zostały zaprezentowane podczas tegorocznego sympozjum nt. raka piersi (SABCC), które odbywało się w grudniu w San Antonio w Stanach Zjednoczonych. Pełna analiza zostanie opublikowana w czasopiśmie „Lancet”. 


Zobacz także: Przełom w zapobieganiu rakowi piersi? Ważny patent polskich badaczy [WIDEO]


– Najnowsze wyniki są naprawdę przełomowe. Lek wydłużył czas bez progresji choroby o 22 miesiące, czyli prawie o dwa lata – powiedziała dr n. med. Katarzyna Pogoda z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Badają napar z płatków chryzantem. „Zapewnia długie życie” [WIDEO]

zobacz więcej

Jak zaznaczyła, czas bez progresji choroby u pacjentek leczonych nowym lekiem wynosił 29 miesięcy, a leczonych starszym koniugatem siedem miesięcy.


– To znaczy, że o prawie dwa lata dłużej pacjentki nie wymagały zmiany terapii na inną. To naprawdę niesamowita korzyść. Nie pamiętam, kiedy ostatnio udało się uzyskać tak dużą różnicę – powiedziała dr Pogoda. 

  

Jak podkreśliła, jest to tym większy sukces, że lek podawano w drugiej linii terapii pacjentkom z chorobą przerzutową. A największe sukcesy notuje się zawsze w pierwszej linii leczenia. 

  

– Nie wiemy jeszcze, o ile wydłużyła się mediana całkowitego przeżycia pacjentek dzięki nowemu lekowi, bo nie została ona jeszcze osiągnięta ani w grupie otrzymującej trastuzumab derukstekan, ani w grupie otrzymującej trastuzumab emtanzyny. Jednak wiadomo już, że lek zmniejszył ryzyko zgonu w trakcie trwania badania o 36 proc. – powiedziała dr Joanna Kufel-Grabowska z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

  

– Te wyniki trzeba uznać za przełom. Za pomocą takich leków będziemy w stanie leczyć chore z przerzutowym rakiem piersi jak z chorobą przewlekłą – dodała dr Pogoda.

Ta choroba zabija miliony. Przełomowe odkrycie

Dzięki nowym metodom analizy DNA udało się po raz pierwszy dokładnie zbadać genom szczepu bakterii powodującej gruźlicę – informuje pismo „Nature...

zobacz więcej

Podkreśliła, że lek jest podawany co trzy tygodnie, dlatego duża grupa pań może normalnie funkcjonować, pracować, pełnić wszystkie funkcje społeczne. 

  

W Polsce jeszcze bez refundacji 

  

Specjalistki zaznaczyły, że na razie nowy lek nie jest w Polsce refundowany. – Może być dostępny w badaniach klinicznych lub w ramach rozszerzonego dostępu – tłumaczyła dr Kufel-Grabowska. 

  

Podkreśliła, że lek wykazuje też skuteczność w raku piersi tzw. HER2-low, czyli z niską ekspresją receptorów HER2 na powierzchni komórek. 

  

– Ten lek ma szansę działać nie tylko w raku HER2-dodatnim, ale też u pacjentek, u których ekspresja receptora HER2 jest niska. Są już przedstawiane wyniki badań, że terapia działa u tych chorych i w tym wskazaniu lek jest zarejestrowany w USA. My czekamy na rejestrację europejską – powiedziała dr Pogoda. 


Zobacz także: Grzyb z Puszczy Białowieskiej skuteczny w walce z rakiem [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej