RAPORT

Pogarda

Kurpiowskie byśki – jaką mocą magiczną dysponowały?

Lepieniem i wypiekiem byśków zajmują się często całe rodziny (fot. Wiki 4.0/Daniel Gołaś)
Lepieniem i wypiekiem byśków zajmują się często całe rodziny (fot. Wiki 4.0/Daniel Gołaś)

Wypiek noworocznych byśków i nowych latek to jedna z regionalnych tradycji Kurpiów Puszczy Zielonej. Kiedyś byśki i nowe latka były pieczywem obrzędowym, magicznym przedmiotem pomocnym w zaklinaniu obfitości i urodzaju w świecie roślin i zwierząt – przypomina MKiDN.

Lotnicy znaleźli list do św. Mikołaja i zawieźli dziecku prezenty

Pięcioletni chłopiec z Bolzano na północy Włoch napisał list do świętego Mikołaja i przylepił go do balonów, które wypuścił w niebo w nadziei, że...

zobacz więcej

Pieczywo zwane nowym latkiem to postać pastuszka otoczonego figurkami zwierząt domowych, umieszczonymi na kręgu z ciasta. Do nowych form latek można zaliczyć postaci jeźdźca na koniu czy rolnika z narzędziami, są one jednak rzadziej wypiekane.


Byśki, nazywane też stworzunkami, to z kolei pojedyncze postacie zwierząt, przede wszystkich leśnych: jelenie, sarny, zające, wiewiórki, jak również hodowlanych: konie, krowy, woły, barany, owce, kozy, oraz ptaki.


Mimo, że obecnie zanikł magiczny charakter tej tradycji, jest ona nadal przekazywana z pokolenia na pokolenie. Byśki robiono w wigilię Nowego Roku i święta Trzech Króli.


Masę wyrabiano z mąki żytniej zaparzanej wodą, by uzyskać ciasto o konsystencji plasteliny. Kształty modelowano z jednego kawałka ciasta. Następnie figurki zaparzano w ukropie, finalnie pieczono w piecu chlebowym.

Byśki stawiano na parapecie okna lub domowym ołtarzyku, czasem rozdawano dzieciom jako smakołyk. Według tradycji miały przynosić pomyślność w hodowli oraz zapewniać zdrowie, powodzenie i pomyślność w nowym roku.


Lepieniem i wypiekiem byśków zajmują się często całe rodziny, choć najważniejszą rolę odgrywa jedna osoba, gospodarz lub gospodyni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej