RAPORT

Pogarda

Milionowe przychody tajemniczej fundacji Hołowni. „Płakał nad konstytucją, którą łamał”

Najnowsze

Popularne

PKW odrzuciła sprawozdanie Polski 2050. Zdaniem komisji wydatki partii Szymona Hołowni są nie do zweryfikowania. Polityk powołuje się na Fundację Polska Od Nowa, którą w 2019 r. założył za 1 tys. zł. Rok później fundacja uzyskała prawie 3 mln przychodu, a w 2021 r. aż 5,8 mln zł. – Beneficjentami tej fundacji są Szymon Hołownia i była wiceminister w rządzie Donalda Tuska i późniejsza ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – podkreślił w programie #Jedziemy Michał Rachoń. W zarządzie fundacji zasiada z kolei m.in. Jacek Cichocki, były minister w rządzie Donalda Tuska.

Czarzasty przyznał, że gotuje dla Tuska. Ujawnia, co PSL i Hołownia mówią o jednej liście

Platforma Obywatelska ogłosiła, że chce jednej listy opozycji do wyborów parlamentarnych. Liderzy pozostałych formacji często sugerowali jednak, że...

zobacz więcej

Partia Szymona Hołowni w sprawozdaniu finansowym za 2021 r., wpisała „0” zł w każdej z rubryk mówiących m.in. o wpłaconych środkach, darowiznach i przyjętych wartościach niepieniężnych. Państwowa Komisja Wyborcza zdecydowała o odrzuceniu takiego sprawozdania partii. Ich zdaniem Szymon Hołownia organizował kongresy, chwalił się aplikacją Jaśmina i prowadził działalność, która musiała sporo kosztować. Tymczasem Polska 2050 przekonuje, że nie wydali ani złotówki.


Zobacz także: Hołownia: Będziemy się odwoływać do Sądu Najwyższego

 

Okazuje się, że nawet strona internetowa polska2050.pl, na której znajdują się dziesiątki materiałów o Polsce 2050, nie należy do partii Polska 2050, lecz do… Fundacji Polska Od Nowa.


– Wsparcie finansowe, którego można udzielić na stronie polska2050.pl, to w rzeczywistości wsparcie dla fundacji Szymona Hołowni – wyjaśnia dziennikarz Michał Rachoń, bo z pewnością zdecydowana większość internautów zakłada, że jest to miejsce do realizowania przelewów na rzecz Polski 2050.

Ze sprawozdania PKW wynika, że podszywanie się fundacji pod partię polityczną i pozyskiwanie pieniędzy jest niezgodne z przepisami, bo wówczas działalność polityczną finansują podmioty, które nie mogą tego robić.

„Rekordowa dynamika”. Właściciele sprzedają nieruchomości pod budowę CPK

Trwa jeden z najtrudniejszych etapów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, jakim niewątpliwie jest skupowanie terenów pod budowę lotniska. Od...

zobacz więcej

Co ciekawe, na stronie Polski2050 znaleźć można informację, jak wspierać ugrupowanie z zagranicy. Tymczasem przepisy mówią jasno, że „partii politycznej mogą być przekazywane środki finansowe jedynie przez obywateli polskich mających stałe miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej”.


Co więcej, Hołownia regularnie apeluje o wpłaty na Polskę 2050, podczas gdy zgodnie z prawem (ustawą o partiach politycznych) „partia polityczna nie może przeprowadzać zbiórek publicznych”.


Zobacz także: Hołownia ma kłopoty. PKW pisze o „patologicznej sytuacji”

 

Zdaniem Michała Rachonia to kolejne dowody, że Szymon Hołownia od lat konsekwentnie łamie przepisy Konstytucji RP, nad którą sam publicznie płakał.


Więcej w materiale WIDEO na górze artykułu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej