RAPORT

Pogarda

Ostatnia wola Emiliana Kamińskiego. Oświadczenie Teatru Kamienica

Emilian Kamiński zmarł w poniedziałek, miał 70 lat (fot. arch.PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński)
Emilian Kamiński zmarł w poniedziałek, miał 70 lat (fot. arch.PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński)

Najnowsze

Popularne

Emilian Kamiński zmarł 26 grudnia po długiej i ciężkiej chorobie. Zespół Teatru Kamienica, którego artysta był twórcą i dyrektorem, wydał nowe oświadczenie. Poinformowano w nim, że repertuar teatru zgodnie z wolą zmarłego artysty pozostaje bez zmian.

Nie żyje aktor Emilian Kamiński

Nie żyje aktor i reżyser Emilian Kamiński. Zmarł w wieku 70 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Informację o jego śmierci potwierdziła rzeczniczka...

zobacz więcej

Wybitny aktor i reżyser odszedł w otoczeniu rodziny w swoim domu w Józefowie. Miał 70 lat. Jego dorobek to ponad setka ról teatralnych, filmowych i musicalowych. 

 

Kamiński był założycielem Fundacji Atut i Teatru Kamienica w Warszawie, którego był dyrektorem. W oświadczeniu zamieszczonym na stronie teatru poinformowano o ostatniej woli artysty dotyczącej działalności Kamienicy. 

 

„Szanowni Widzowie, w związku z wieloma zapytaniami informujemy, iż zgodnie z wolą dyrektora Emiliana Kamińskiego repertuar Teatru Kamienica pozostaje bez zmian. Twoja umiłowana Kamienica gra i grać będzie zawsze. Dla Ciebie, Dyrektorze...” – napisano w oświadczeniu. 

Prezydent i premier żegnają Emiliana Kamińskiego. „Człowiek-instytucja polskiego teatru”

Zmarł Emilian Kamiński, wspaniały aktor filmowy i teatralny, reżyser, człowiek-instytucja polskiego teatru. Trudno sobie wyobrazić warszawski i...

zobacz więcej

Emilian Kamiński nie żyje


Emlian Kamiński na scenie debiutował w 1975 roku w Operetce Warszawskiej rolą D'Artagnana w „Trzech Muszkieterach” w reżyserii Macieja Zenona Bordowicza. Występował w spektaklach takich reżyserów jak: Adam Hanuszkiewicz, Tadeusz Łomnicki, Janusz Warmiński, Robert Gliński, Tadeusz Konwicki, Kazimierz Dejmek, Kazimierz Kutrz czy Jan Englert. 

 

Zyskał popularność jako aktor telewizji rolą pełnego werwy, ale i romantyzmu malarza Jerzego Zawidzkiego w serialu Kazimierza Tarnasa „Szaleństwa panny Ewy” według powieści Kornela Makuszyńskiego. 

 

Oprócz tego na dużym ekranie wystąpił między innymi w dramacie Barbary Sass „Bez miłości”, w powracającym do czasów stalinowskich obrazie polskiej prowincji „Niech cię odleci mara” Andrzeja Barańskiego, w telewizyjnej „Ceremonii pogrzebowej” Jacka Bromskiego oraz „Tanich pieniądzach” Tomasza Lengrena. 

W stanie wojennym brał udział w przedstawieniach Teatru Domowego - teatru, który istniał poza oficjalnymi strukturami jako wyraz sprzeciwu wobec komunistycznej władzy. 

 

Od 2009 roku prowadził w Warszawie własny Teatr Kamienica – kameralną scenę, która ma też w repertuarze spektakle muzyczne jak: „Romanse, romanse...” i farsy „ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia”, „Legalna blondynka” oraz „Kolacja na cztery ręce”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej