RAPORT

Pogarda

Wzrost przemocy wśród dzieci w Berlinie. Coraz częściej sięgają po nóż

Wzrost liczby przestępstw wśród dzieci w Berlinie (fot. Adam Berry/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Wzrost liczby przestępstw wśród dzieci w Berlinie (fot. Adam Berry/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

W Berlinie w 2022 r. odnotowano szczególnie dużą liczbę dzieci i młodzieży, która dokonywała aktów przemocy. Berlińska policja stwierdziła znaczny wzrost takich przypadków szczególnie w parkach i na terenach zielonych – podał dziennik „Berliner Zeitung”.

Pedofilska sieć w Niemczech. Nowy raport mówi o „systemowej ochronie”

Nowe informacje o nieżyjącym już niemieckim pedagogu Helmucie Kentlerze. To za jego namową władze Berlina zgodziły się oddawać dzieci pod „opiekę”...

zobacz więcej

Berlińska policja odnotowała ponad 500 podejrzanych o ataki wśród dzieci i młodzieży; to znacznie większa liczba niż w poprzednich latach. Zauważa się też znaczny wzrost liczby dorosłych i młodzieży dopuszczających się brutalnych przestępstw, takich jak rabunek i uszkodzenie ciała – pisze „Berliner Zeitung”.

 

Jak przekazała agencji prasowej dpa szefowa policji w Berlinie Barbara Slowik, liczba przestępstw wzrosła też w porównaniu z 2019 r., poprzedzającym pandemię koronawirusa. „W porównaniu długoterminowym w tym roku mamy największe obciążenie” – powiedziała.

 

Czytaj także: Handel ludźmi w Niemczech przybiera na sile. Wśród ofiar setki nieletnich

 

Slowik zaznaczyła, że policja odnotowała gwałtowny wzrost przestępstw między marcem do lipcem. Często dochodziło do nich w parkach i na terenach zielonych.


Według szefowej berlińskiej policji należałoby przeanalizować takie kryteria, jak miejsce zamieszkania, motyw działania, warunki życia i okoliczności towarzyszące.

Antysemityzm w Niemczech. Ogromna liczba przestępstw z nienawiści do Żydów

Według władz Niemiec każdego dnia w tym kraju popełnianych jest średnio około pięciu przestępstw antysemickich. Poinformował o tym dziennik „Die...

zobacz więcej

Wszczęto śledztwo przeciwko 141 dzieciom. „To, co mnie osobiście martwi, to wzrost przestępstw z udziałem dzieci i młodzieży jako sprawców” – powiedziała Slowik.


Jak poinformowała, podczas śledztw w 2022 r. policja odnotowała 141 dzieci do 13. roku życia, a w poprzednim roku – 80 dzieci. Funkcjonariusze odnotowali 369 podejrzanych do 17. roku życia, a w 2021 r. – 234 osoby. „To znaczny wzrost” – podkreśliła szefowa berlińskiej policji.

 

Podczas ataków młodzi coraz częściej sięgają po nóż. Jak opisuje „Berliner Zeitung”, często napastnikami są młodzi ludzie, którzy spotykają się przypadkowo i idą razem, bez konkretnego planu działania. „Wyruszają razem, spotykają inne grupy i potem dochodzi do konfrontacji, a nawet z użyciem noży” – wyjaśniała Slowik.

W Niemczech dzieci poniżej 14. roku życia nie mogą zostać ukarane za przestępstwo. Według niemieckiego prawa dziecko jest „niezdolne do winy”.


Jednak urząd ds. nieletnich lub sędzia opiekuńczy mogą interweniować, a rodzice mogą również zostać pozbawieni opieki. Sprawcy w wieku od 14 do 17 lat są uznawani za młodocianych przestępców, więc podlegają „ograniczonej odpowiedzialności karnej”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej