RAPORT

Pogarda

Paul McCartney wyjaśnił, dlaczego „zaniemówił” po śmierci Johna Lennona

Paul McCartney, John Lennon (fot. Bettmann/Contributor/Getty)
Paul McCartney, John Lennon (fot. Bettmann/Contributor/Getty)

Najnowsze

Popularne

Były Beatles Paul McCartney otworzył się na temat swoich emocji związanych z tragicznym wieczorem 8 grudnia 1980 r., gdy został zastrzelony John Lennon. Muzyk wiedział, że media oczekują od niego komentarza, ale długo nie mógł na ten temat wydusić ani słowa. Teraz wyjaśnia, dlaczego.

Ojciec Britney Spears uważa, że gdyby nie jego kuratela nad córką, już by nie żyła

Jamie Spears udzielił pierwszego wywiadu od ponad 10 lat. Wypowiadając się dla brytyjskiej gazety „The Mail on Sunday”, stwierdził, że Britney...

zobacz więcej

W programie radiowym „Sirius XM's The Beatles Channel” McCartney powiedział, że w telewizji ludzie na okrągło mówili w telewizji, jak ważny był dla nich Lennon, że mieli szczęście spotkać go na koncercie lub osobiście itp. Wiedział, że wszyscy oczekują także jego komentarza.


– Pomyślałem: nie mogę być jedną z tych osób. Nie mogę wystąpić w telewizji i powiedzieć, ile John dla mnie znaczył. To było zbyt traumatyczne. Zbyt trudne. Nie umiałem wyrazić tego słowami – wyznał teraz. 

 

Muzyk dodał, że gdy emocje „trochę puściły”, nadal nie chciał komentować śmierci przyjaciela publicznie. Zdobył się jedynie na napisanie piosenki „Here Today”, która znalazła się później na jego solowym albumie „Tug of War” wydanym w 1982 r. 

 

„Byłem w budynku, który stał się moim studiem nagraniowym” – wspomina okoliczności powstania tej piosenki. „Na górze znajdowało się kilka małych, pustych pokoi”. 


Prywatny odrzutowiec Elvisa Presleya trafił na sprzedaż

Czerwono–srebrny Lockheed 1329 JetStar z pluszowymi, obrotowymi fotelami i drewnianą boazerią spoczywa obecnie na pustyni w Nowym Meksyku i jest –...

zobacz więcej

Wszedł do jednego z tych pokoi, usiadł z gitarą w jego kącie na drewnianej podłodze i zaczął grać akordy, które, jak się później okazało, ułożyły się we wspomnianą piosenkę skomponowaną w formie wyimaginowanej rozmowy między nim a Johnem. Rozmowy też nie do końca słodkiej i sentymentalnej, jak oczekiwaliby wówczas fani i dziennikarze.


Np. w jednym z wersów pada pytanie, o „noc, podczas której wspólnie płakali”. Jak teraz wyjaśnił Paul McCartney, chodzi tu o jedną z pijackich imprez, podczas której on i Lennon „powiedzieli sobie kilka bolesnych prawd”. 

 

McCartney nagrał „Here Today” w 1981 r., w swoim domowym studiu High Park. Wyprodukował ją były producent The Beatles, George Martin. Artysta do dziś chętnie wykonuje tę piosenkę podczas występów na żywo. 

 

Lennon został zastrzelony przed swoim domem w Nowym Jorku przez Marka Davida Chapmana. Zabójca odsiaduje wyrok od 20 lat do dożywocia w więzieniu o zaostrzonym rygorze Green Haven Correctional Facility, znajdującym się w nowojorskiej dolinie Hudson Valley. Od 2000 r. może ubiegać się o zwolnienie warunkowe, jednak jego kolejne wnioski w tej sprawie – a było ich już 12 – są odrzucane. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej