Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Gierszał najbardziej obiecujacym aktorem

Jakub Gierszał na Berlinale (fot. PAP/EPA/MAURIZIO GAMBARINI)

Polski aktor Jakub Gierszał został wyróżniony tytułem Shooting Star 2012 dla najbardziej obiecujących młodych aktorów europejskich. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek wieczorem w Berlinie, gdzie trwa festiwal filmowy Berlinale.

23-letni Gierszał, znany m.in. z filmów „Sala samobójców” Jana Komasy oraz „Wszystko, co kocham” w reż. Jacka Borcucha, jest jednym z dziesięciu tegorocznych laureatów programu Shooting Stars.

„W chwili, gdy go ujrzeliśmy, było jasne, że Gierszał urodził się, by grać na dużym ekranie. Ukazując kalejdoskop emocji, ma niezrównaną zdolność wciągnięcia widza w opowiadaną historię. Jest wzruszający, wiarygodny i wrażliwy – czysty i unikatowy talent” – uznało międzynarodowe jury programu Shooting Stars 2012.

Przez miniony weekend w Berlinie laureaci spotykali się z reżyserami i producentami. Dzięki zainteresowaniu towarzyszącemu festiwalowi Berlinale młode gwiazdy mają okazję zaprezentować się zarówno przedstawicielom branży filmowej, jak i światowej prasie.

Gierszał uznał w poniedziałek, że tytuł Shooting Star 2012 oznacza dla jego kariery tyle, że „albo będzie tylko lepiej, albo teraz jest najlepiej i lepiej już nie będzie”.

– Daje to możliwość poznania wielu ludzi i wypłynięcia na szersze wody. Chodzi o to, żeby się pokazać większej widowni, co może dać szansę na pracę także poza granicami – wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami.

Dla Gierszała szansa na zagraniczną karierę może pojawić się w Niemczech; do jedenastego roku życia aktor mieszkał w Hamburgu i płynnie mówi po niemiecku. – Marzę o tym, by grać również we wspólnych produkcjach różnych krajów – zaznaczył.

Oprócz Polaka w tym roku wyróżnieni zostali: Antonia Campbell-Hughes z Irlandii, Niemka Anna Maria Muehe, Włoszka Isabella Ragonese, Adele Haenel z Francji, Ana Ularu z Rumunii, Hilmar Gudjonsson z Islandii, Riz Ahmed z Wielkiej Brytanii, Bill Skarsgard ze Szwecji oraz Max Hubacher ze Szwajcarii.

Organizatorem konkursu dla młodych aktorów w Europie jest stowarzyszenie European Film Promotion (EPF), promujące europejskie kino na świecie i skupiające instytucje członkowskie z 33 krajów. Wyróżnienia Shooting Stars przyznawane są od 1997 r. Nominowani do nagrody kandydaci muszą mieć nie więcej niż 36 lat, w dorobku co najmniej jedną rolę główną w krajowej produkcji oraz dobrze mówić po angielsku. W 2010 r. wśród laureatów była Agata Buzek, a w 2007 – Agnieszka Grochowska.

źródło:

Zobacz więcej