RAPORT

Pogarda

Emilian Kamiński z medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Emilian Kamiński został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
Emilian Kamiński został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Najnowsze

Popularne

Wybitny aktor i reżyser teatralny, filmowy, musicalowy i dubbingowy, wokalista i pisarz, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – poinformował resort kultury.

Plejada gwiazd na „Sylwestrze Marzeń z Dwójką”. Kto wystąpi? [WIDEO]

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących „Sylwestra Marzeń z Dwójką”. Na scenie w Zakopanem nie będzie mogło zabraknąć Zenka Martyniuka,...

zobacz więcej

Emilian Kamiński to aktor i reżyser, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica w Warszawie, którego jest dyrektorem. Ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. Jest absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. Na scenie zadebiutował rolą Pawła w „Pierwszym dniu wolności” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli.


Czytaj także: Oscary 2023. Film „IO” Jerzego Skolimowskiego na „krótkiej liście”


W kolejnych latach Emilian Kamiński trafił pod skrzydła Adama Hanuszkiewicza, ówczesnego dyrektora Teatru Narodowego, gdzie zagrał w wielu spektaklach, często będących inscenizacją klasyki, w tym w sztukach Fredry, Słowackiego, Mickiewicza, Kochanowskiego, Dostojewskiego, Moliera, Boccaccia oraz Moniuszki.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


„Korona królów. Jagiellonowie”. Wkrótce odcinek specjalny [WIDEO]

W drugi dzień świąt Telewizja Polska przygotowała niespodziankę dla miłośników serialu „Korona królów. Jagiellonowie”. O godzinie 20 w TVP1...

zobacz więcej

Od 1983 roku na 13 lat związał się z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie m.in. zadebiutował jako reżyser spektaklem „Słodkie miasto” Stephena Poliakoffa, był pomysłodawcą oraz współreżyserem (wraz z Wojciechem Młynarskim) słynnego spektaklu „Brel” według piosenek Jacquesa Brela. Występował także gościnnie w warszawskich teatrach: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Muzycznym Roma, Studio Buffo. W 1997 roku powrócił do Teatru Narodowego.


Czytaj także: Początkowo była blondynką, dla niej Disney zastawił dom. Śnieżka kończy 85 lat


W stanie wojennym był jednym z współtwórców oraz wykonawców Teatru Domowego, który był formą sprzeciwu środowiska aktorskiego wobec reżimu. „To był teatr nielegalny, to był teatr, za który ścigali nas; tam groziło kilka lat więzienia, i to politycznego, także wszystko nie było takie proste” - wspominał Kamiński w rozmowie z PAP. Dodał, że aktorzy musieli być bardzo ostrożni i stąd spektakle nie były rejestrowane, ani fotografowane i dlatego też nie ma po nich żadnego śladu”.Nie żyje Katarzyna Huzar-Czub, autorka książek dla dzieci

Zmarła Katarzyna Huzar-Czub, szczecińska autorka i tłumaczka książek dla dzieci. O jej śmierci poinformowała Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza...

zobacz więcej

Teatr Domowy zagrał swój spektakl po raz pierwszy 1 listopada 1982 r. w mieszkaniu Ewy Dałkowskiej. Wystawiono sztukę pt. „Przywracanie porządku”, która opowiadała o więźniach stanu wojennego. Przedstawienie obejrzało wtedy ok. 40 widzów, następnie sztukę powtórzono jeszcze ok. 100 razy.


W repertuarze było też przedstawienie komediowe, w którym pojawił się „Bluzg”, pamflet na gen. Jaruzelskiego. „Prezentuje także przedstawienia zaliczane przez do nurtu obywatelskiego: „Pamiętnik z powstania warszawskiego” według Mirona Białoszewskiego, traktujący o stanie wojennym „Wrońca” na podstawie prozy Jacka Dukaja – oba spektakle w reżyserii Jerzego Bielanusa oraz "Apel katyński” – przypomniano w komunikacie MKiDN.


Czytaj także: Niemcy oddały zrabowane dzieła sztuki. „Długo ignorowaliśmy prośbę o ich zwrot


Dorobek filmowy Emiliana Kamińskiego to kilkadziesiąt ról znanych zarówno z dużego ekranu jak i z telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa Panny Ewy” (1985). Dużą sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego „U Pana Boga w ogródku” i „U Pana Boga za miedzą”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej