RAPORT

Pogarda

Uwaga, ograniczenia w ruchu na drogach. Kogo nie dotyczą?

Ograniczenia w ruchu dla pojazdów ciężarowych (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images; gov.pl)
Ograniczenia w ruchu dla pojazdów ciężarowych (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images; gov.pl)

Najnowsze

Popularne

W dniach 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia będą obowiązywać ograniczenia na polskich drogach w ruchu dla niektórych pojazdów ciężarowych – przypomina Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Jak wskazano w komunikacie, z zakazów zwolnione są m.in. autobusy, ciężarówki przewożące lekarstwa i środki medyczne, artykuły szybko psujące się, paliwa bądź żywe zwierzęta.

Litewski transport drewna. Inspektorzy zatrzymali przewóz

Inspektorzy warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali w poniedziałek na S16 w pobliżu Opola do rutynowej kontroli ciągnik...

zobacz więcej

Główny Inspektorat Transportu Drogowego informuje o zakazach ruchu dla określonych pojazdów i zespołów pojazdów o dmc powyżej 12 t w okresie świąt Bożego Narodzenia i w Nowy Rok. Zakazy będą obowiązywać: 25 grudnia – od godz. 8:00 do godz. 22:00, 26 grudnia – od godz. 8:00 do godz. 22:00, 1 stycznia – od godz. 8:00 do godz. 22:00.


Z ograniczeń w ruchu zwolnione są m.in. autobusy, ciężarówki przewożące lekarstwa i środki medyczne, artykuły szybko psujące się, paliwa, czy żywe zwierzęta. Nie obowiązują one też pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych bądź pomagających w usuwaniu awarii lub skutków klęsk żywiołowych. 


Czytaj także: Niebezpieczny manewr kierowcy ciężarówki 


Zakaz nie dotyczy ponadto pojazdów powracających „z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku”, które mają „siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”; „które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy”; które oczekują „na granicy na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Mandat za nieprzestrzeganie zakazu

 

Jak podaje GITD, „za naruszenie przepisów dotyczących ograniczeń ruchu pojazdów powyżej 12 t dmc, kierowcy grozi mandat karny w wysokości od 200 zł do 500 zł, a przewoźnikowi kara w wysokości 2000 zł”. Do tego, na zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie może zostać nałożona kara finansowa” równa 1000 zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej