RAPORT

Pogarda

Tak Rosjanie znęcają się nad ukraińskimi jeńcami. Jest relacja rzecznika praw człowieka

Rosjanie mają znęcać się psychicznie nad ukraińskimi jeńcami wojennymi (fot. PAP/EPA.)
Rosjanie mają znęcać się psychicznie nad ukraińskimi jeńcami wojennymi (fot. PAP/EPA.)

Najnowsze

Popularne

Rosjanie znęcają się nad jeńcami wojennymi, zabierając ich na rzekomą wymianę ze stroną ukraińską, a następnie wtrącając z powrotem do kolonii karnych i opowiadając, że Kijów jakoby odmówił ich przyjęcia – powiadomił w czwartek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec.

Ciężkie walki o Bachmut z perspektywy żołnierza [WIDEO]

Rejon Bachmutu w obwodzie donieckim jest miejscem najcięższych walk, które toczą się od kilku miesięcy i najtrudniejszym odcinkiem frontu. Rosyjscy...

zobacz więcej


– Uważamy (takie praktyki) za rodzaj tortur. Podkreślamy, że Ukraina nie odmówiła (przyjęcia) ani jednej osobie przeznaczonej przez stronę rosyjską do udziału w wymianie. Ponadto nieustannie podnosimy kwestię traktowania naszych więźniów na szczeblu międzynarodowym. Na skutek tej presji ostatnio poprawiły się warunki bytowe (ukraińskich) jeńców (w Rosji). Potwierdzają to również osoby, które wróciły z niewoli – oznajmił przedstawiciel władz w Kijowie.


Wymiany przeprowadza sztab koordynacyjny ds. jeńców wojennych, utworzony pod koniec maja i kierowany przez szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanowa. W ramach ostatniego z takich przedsięwzięć, zrealizowanego w połowie grudnia, na Ukrainę powróciło 64 żołnierzy walczących wcześniej w Donbasie, w tym m.in. podczas operacji obrony Bachmutu.

Pod koniec lipca rosyjskie wojska ostrzelały tzw. obóz filtracyjny w Ołeniwce, na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. W ocenie Prokuratury Generalnej Ukrainy zginęło tam co najmniej 40 ukraińskich jeńców wojennych, a 130 osób zostało rannych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej