RAPORT

Pogarda

Mają właściwości antyrakowe. Jakie grzyby można zbierać zimą?

Grzyby mają właściwości prozdrowotne (fot. Shutterstock)
Grzyby mają właściwości prozdrowotne (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Mimo mrozu i śniegu w polskich lasach nadal rosną smakowite, jadalne grzyby o prozdrowotnych właściwościach. Nie tylko jesień, ale także zima to dobry czas na grzybobranie. Jakie odmiany można zbierać zimą? Wyjaśniają Lasy Państwowe.

Tego grzyba nie wolno zrywać w Polsce. Grozi za to potężna kara

Powoli dobiega końca sezon na grzyby, który w tym roku był wyjątkowo obfity. Leśnicy uważają, że takiego wysypu nie było od lat. W polskich lasach...

zobacz więcej

W Polsce sezon na grzyby trwa zazwyczaj od sierpnia i kończy się wraz z ostatnimi ciepłymi dniami listopada, kiedy rozpoczynają się przymrozki. Okazuje się jednak, że grzyby można zbierać przez cały rok. 

 

„Kiedy te bardziej popularne gatunki znikają i przychodzi zima, pojawiają te mniej znane, ale równie smaczne” – informują leśnicy. Co ważne, niektóre zimowe grzyby mają właściwości antyrakowe i pomagają na przeziębienie. 

 

Jakie grzyby można zbierać zimą? 

 

Późna jesień i początek łagodnej zimy to czas owocowania boczniaków. W lesie grzyby te rosną na murszejącym drewnie drzew liściastych.


Owocniki tych grzybów są nie tylko smaczne, ale ceni się je na całym świecie za wysoką zawartość łatwo przyswajalnych białek, aminokwasów, witamin z grupy B (zwłaszcza kwasu foliowego). 

 

„Spośród innych substancji czynnych o dobroczynnym działaniu stwierdzono w nich obecność lowastatyny, stosowanej jako lekarstwo obniżające stężenie lipidów we krwi, hamujące krzepnięcie krwi i wygaszające reakcje zapalne” – wyliczają Lasy Państwowe. 

Wysyp grzybów. Jak uniknąć zatrucia? [WIDEO]

Opady deszczu i ciepłe noce sprawiły, że w lasach w wielu regionach kraju mamy wysyp grzybów. Tradycyjnie tysiące Polaków ruszyły na grzyby, ale...

zobacz więcej

W lasach pojawiły się także pierwsze, jeszcze młode, jędrne, płomiennice zimowe. Ten gatunek grzyba zwykle owocuje od października do grudnia, a podczas łagodnych zim – nawet do początków wiosny.


Płomiennicę ceni się wysoko za jej walory smakowe, ale w Europie jada się tylko kapelusze z dziko rosnących owocników. Wybornie smakuje jako składnik zup albo marynowana. 

  

„W lasach jeszcze nie zniknęły wodnichy późne. Grzyb ten, podobnie jak płomiennica zimowa, znacznie lepiej się czuje po pierwszych przymrozkach, czyli późną jesienią i wczesną zimą. Zdarza się, że owocniki wodnichy można znaleźć nawet pod śniegiem” – wskazują leśnicy. 

  

Przy dużej wilgotności prezentują się również uszaki bzowe, które są dodatkiem do potraw, po uprzednim usmażeniu i przyprawieniu na ostro. 

  

Czy grzyby są zdrowe? 

  

Lasy Państwowe informują też, że grzyby zawierają dużą ilość beta-glukanu, który pomaga wyregulować poziom glukozy we krwi; polecane są chorym na cukrzycę. Zawierają także sporo polifenoli, które wspomagają pracę układu krążenia i pomagają obniżyć ciśnienie krwi. 

 

Grzyby są także doskonałym źródłem białka. Zawierają aż 20 aminokwasów egzogennych, czyli tych, których organizm nie może sam wytworzyć i musi mieć je dostarczone wraz z pożywieniem. Dodatkowo grzyby są dobrym źródłem witamin z grupy B. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej