RAPORT

Pogarda

Wysłali do Szwecji lodówki pełne narkotyków

Przemytnicy mieli dobry pomysł, ale w końcu cała akcja spaliła na panewce (fot. CBŚP)
Przemytnicy mieli dobry pomysł, ale w końcu cała akcja spaliła na panewce (fot. CBŚP)

Najnowsze

Popularne

Co najmniej 406 kg marihuany i haszyszu przemycił z Hiszpanii przez Polskę do Szwecji gang działający na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Narkotyki przewożono m.in. w lodówkach lub przesyłkach kurierskich. O tym, jak bardzo był to dochodowy biznes, świadczy fakt, że po zatrzymaniu członków grupy przez policjantów CBŚP zabezpieczono mienie przestępców o wartości prawie 4 mln zł.

Marihuana w pudłach z hiszpańską pomocą humanitarną dla Ukrainy

Grupa ukraińskich gangsterów przemycała marihuanę z Hiszpanii do różnych krajów europejskich, pod przykrywką pomocy humanitarnej dla ogarniętej...

zobacz więcej

Szlak przerzutowy odkryli w lipcu 2020 r. funkcjonariusze CBŚP po tym, jak odkryli paczki z 32 kg marihuany wysłanymi z Hiszpanii. Policjanci wkroczyli do akcji dopiero kiedy po przesyłki zgłosili się dwaj mężczyźni. Od tego momentu zaczęło się rozpracowywanie całej grupy.

 

Już w styczniu 2021 r. funkcjonariusze CBŚP przekazali kolegom ze Szwecji informację, że duża partia narkotyków pływanie do nich na promie z Gdyni. Okazało się, że w sześciu lodówkach znajdujących się w jednej z naczep ukryto ponad 82 kg marihuany i prawie 31 kg haszyszu.

 

Miesiąc później w ręce śledczych wpadły kolejne lodówki z wkładką. Tym razem w dwóch urządzeniach znajdowało się ponad 30 kg „trawki”.


Kiedy śledczy przeszukali posesję, z której wyjechała ciężarówka z kontrabandą, w garażu znaleźli 44 kg marihuany. Wówczas zatrzymano dwie osoby.


Dar” od przemytników


W lutym śledczy mieli już namierzonych dostawców narkotyków. Funkcjonariusze CBŚP pojechali do hiszpańskiej Malagi, gdzie asystowali Gwardii Cywilnej (Guardia Civil) w akcji przeciwko lokalnym przemytnikom.

Boss polskiej „Braci” ukrywał się w luksusowej rezydencji na Costa Blanca

Hiszpańskie służby uznały gang polskich przemytników za bardzo niebezpieczną grupę. Gangsterzy mogli kraść towar lokalnym handlarzom narkotyków.

zobacz więcej

– Funkcjonariusze Guardia Civil przy udziale policjantów CBŚP przeszukali dwie posesje i zatrzymali dwóch obywateli Hiszpanii. Wtedy to przejęto gotowe narkotyki, sprzęt służący do ich produkcji, pieniądze i dokumentację związaną z transportem sprzętu AGD do Polski – poinformowała podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

 

Ostatnim rozdziałem akcji przeciwko przemytnikom było zatrzymanie w kwietniu 2022 r. dwóch osób na terenie Warmii i Mazur. W tej akcji udział wzięli kontrterroryści, a także policyjny śmigłowiec Black Hawk z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP.


W ramach kilkunastu realizacji śledczy przejęli łącznie 187 kg narkotyków o wartości ok. 3 mln zł. Prokuratura Okręgowa w Suwałkach oskarżyła łącznie 12 osób w wieku od 23 do 47 lat.


Odpowiedzą one m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej (w tym dwie osoby za kierowanie tą grupą) oraz przemyt znacznych ilości narkotyków. Za te przestępstwa grozi do 15 lat więzienia.

 

Śledczy zabezpieczyli także mienie podejrzanych w postaci nieruchomości, samochodów, gotówki i biżuterii o szacunkowej, łącznej wartości prawie 4 mln zł. Wykorzystane do przemytu chłodziarko-zamrażarki zostały przekazane Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Sejnach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej