RAPORT

Pogarda

Początkowo była blondynką, dla niej Disney zastawił dom. Śnieżka kończy 85 lat

Produkcja może się poszczycić pierwszą ścieżką dźwiękową w historii kinematografii (fot. M.prasowe)
Produkcja może się poszczycić pierwszą ścieżką dźwiękową w historii kinematografii (fot. M.prasowe)

Najnowsze

Popularne

Początkowo miała być blondynką, dla niej Walt Disney zastawił swój dom i zapożyczył się w banku. Dzięki niej napisał nowy, przełomowy rozdział w historii amerykańskiej kinematografii. Królewna Śnieżka 21 grudnia obchodzi swoje 85. urodziny.

Plejada gwiazd na „Sylwestrze Marzeń z Dwójką”. Kto wystąpi? [WIDEO]

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących „Sylwestra Marzeń z Dwójką”. Na scenie w Zakopanem nie będzie mogło zabraknąć Zenka Martyniuka,...

zobacz więcej

Walt Disney stworzył wiele niezapomnianych bajek, na których wychowały się pokolenia. Pierwszą księżniczką Disneya była Królewna Śnieżka, która 21 grudnia obchodzi swoje 85. urodziny.


Aby zrealizować ten animowany film, Walt Disney położył na szali całą swoją przyszłość. Gdy wpadł na pomysł opowiedzenia na ekranie historii pięknej księżniczki i siedmiu krasnoludków, wszyscy, włącznie z jego żoną, starali się odwieść go od tego.


„Widzowie, zwłaszcza dorośli, nie wysiedzą przy pełnometrażowym filmie animowanym o krasnoludkach” – słyszał niemal od każdego. Jednak on pozostał nieugięty.


Gdy okazało się, że budżet w wysokości 250 tys. dolarów, jest niewystarczający, aby choć zbliżyć się do mozolnego, trzyletniego procesu pracy nad filmem, Walt zastawił swój dom i pożyczył od banku większość z 1,5 mln dolarów potrzebnych na realizację. „Królewna Śnieżka nie była jedynie filmem. To była produkcja ratująca życie” – przyznał po latach Disney, wspominając, że ten pomysł zakiełkował w jego głowie, gdy miał niespełna 15 lat.

Rusza nowy kanał TVP. Znamy szczegóły

20 grudnia startuje pierwszy polski kanał skierowany do nastolatków – Alfa TVP. Na jego ofertę będą się składać audycje edukacyjne i rozrywkowe,...

zobacz więcej

Bez szczęśliwego zakończenia 

Z około 2 mln rysunków, nad którymi pracowało 750 artystów, 250 tys. stworzyło animację, która dała początek kinowej historii. Oczywiście, w trakcie trzech lat pracy nad animacją wiele się zmieniło, od postaci tytułowej Śnieżki, która pierwotnie była blondynką, po złagodzenie dość makabrycznej historii, która miała rozegrać się na oczach widzów.


Wczesne szkice nie zakładały bowiem szczęśliwego zakończenia – książę miał zostać porwany i torturowany przez Złą Królową, a Śnieżka po zjedzeniu zatrutego jabłka, umrzeć. Choć opowieść zakończyła się optymistycznym „i żyli długo i szczęśliwie”, nawet bez tej rzeczonej makabry film był przeznaczony dla widzów od 16. roku życia. 


O szczęśliwym zakończeniu nie może mówić piękna aktorka, która użyczyła głosu głównej bohaterce. Dla niej kinowy i kasowy hit nie był przepustką do wielkiej kariery, a wręcz ją pogrążył.


Zakulisowe historie głoszą, że Adriana Caselotti miała specjalny kontrakt, który przewidywał, że już nigdy więcej nie będzie mogła podjąć innej roli. Disney chciał, aby jej głos kojarzył się wyłącznie ze Śnieżką. Według innej wersji Disney umieścił ją na „aktorskiej czarnej liście”, zamykając jej przed nosem drzwi do kariery.

Spektakle dla najmłodszych wracają do TVP. Hit na początek

Spektakle dedykowane najmłodszym widzom wracają do Telewizji Polskiej. 25 grudnia w TVP ABC premiera „Kopciuszka” na podstawie baśni Charles`a...

zobacz więcej

Bez kontynuacji 


Co prawda Caselotti pojawiła się jeszcze w trzech filmach, ale brak kolejnych propozycji zmusił ją do związania swojej przyszłości z operą. Trudno również mówić, aby za pracę Śnieżki została sowicie wynagrodzona – otrzymała jedynie 970 dolarów, choć film okazał się kasowym sukcesem i jest 10. najbardziej dochodową produkcją filmową.


Gdy 21 grudnia 1937 r. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” zadebiutowała na ekranie. Była oklaskiwany na stojąco; obecny na premierze Charlie Chaplin podkreślił, że produkcja przeszła najśmielsze oczekiwania. Dodał, że za sprawą Gapcia Disney stworzył jednego z najlepszych komików kina.


W 1939 r., za tę innowacyjną animację, która może się poszczycić pierwszą ścieżką dźwiękową w historii kinematografii, Disney otrzymał Oscara. „Śnieżka” była także jednym z pierwszych 25 filmów, które trafiły do zestawienia National Film Registry – filmów budujących dziedzictwo kulturalne USA. 


Disney, bazując na ogromnym sukcesie Śnieżki, miał plany, aby stworzyć kontynuację tej baśniowej opowieści, jednak żaden z pomysłów nie został zrealizowany. Po latach po tę uniwersalną opowieść sięgnęli ponownie filmowcy; i tak współczesna widownia mogła zobaczyć mroczną interpretację bajki w filmie „Królewna Śnieżka i Łowca” czy zabawną filmową adaptację z Lily Collins i Julią Roberts w rolach głównych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej