RAPORT

Pogarda

Szojgu wizytował „wysunięte pozycje wojsk”. Wpadka rosyjskiej propagandy

Siergiej Szojgu był na Krymie (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY; Telegram)
Siergiej Szojgu był na Krymie (fot. PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY; Telegram)

Najnowsze

Popularne

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu „sprawdził wysunięte pozycje rosyjskich jednostek w rejonie specjalnej operacji wojskowej” – twierdzą rosyjskie władze. Jak się jednak okazuje, Szojgu znajdował się około 80 km od linii frontu, w rejonie Armiańska na północy Krymu – podało Radio Swoboda, powołując się na projekt GeoConfirmed.

„Putin naciskał na Łukaszenkę na wysłanie wojsk na Ukrainę”

Podczas wizyty w Mińsku Putin naciskał na Łukaszenkę, by ten zgodził się na wysłanie wojsk białoruskich na wojnę z Ukrainą. Jednak samozwańczy...

zobacz więcej

Radio Swoboda skomentowało kadry opublikowane przez resort obrony Rosji. Podał on w niedzielę, że minister obrony Siergiej Szojgu złożył „wizytę roboczą” w „rejonie prowadzenia specjalnej operacji wojskowej”, jak Rosja nazywa inwazję przeciwko Ukrainie. 

  

Na opublikowanym przez ministerstwo nagraniu wideo widać okopy, które Szojgu ogląda przez okno śmigłowca. Jak informuje stacja, projekt GeoConfirmed na podstawie geolokalizacji terenu zidentyfikował miejsce, nad którym leciał śmigłowiec Szojgu. Okazało się, że znajduje się ono w rejonie Armiańska, ponad 80 km od najbliższych pozycji wojsk ukraińskich. 

 

Amerykański dziennik „NYT” informował niedawno, że rosyjscy dowódcy wojskowi już wiosną ograniczyli wizyty na froncie po tym, gdy wojska ukraińskie ostrzelały sztab rosyjski w Iziumie w trakcie wizyty szefa sztabu generalnego armii Rosji Walerija Gierasimowa. 

 

Doradca gabinetu prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz potwierdził w sobotę, że siły ukraińskie podjęły ten atak, by zabić Gierasimowa, jednak okazało się, że opuścił on sztab nieco wcześniej. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej