RAPORT

Pogarda

Premier o porozumieniu w UE: Udało się przełamać opór głównie Niemiec

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Andrzej Lange)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Andrzej Lange)

Najnowsze

Popularne

Porozumienie ws. maksymalnej ceny gazu w wysokości 180 euro za MWh oznacza koniec możliwości manipulacji rynkiem przez Rosję i Gazprom – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Limit cen za gaz. Jest porozumienie w UE

Jest wstępne porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie limitów cenowych na gaz, by uniknąć sytuacji z lata, kiedy ceny błękitnego paliwa osiągały...

zobacz więcej

W poniedziałek na Twitterze rzecznik prezydencji czeskiej w UE poinformował, że ministrowie ds. energii i klimatu krajów Unii Europejskiej uzgodnili w Brukseli górną granicę ceny na gaz.


„Mamy porozumienie w sprawie maksymalnej ceny gazu - wyniesie ona 180 euro za megawatogodzinę” – podkreślił na Facebooku szef polskiego rządu.


Jak dodał, podczas ostatnich spotkań w Brukseli „naszej większościowej koalicji udało się przełamać opór głównie Niemiec”. 


„To oznacza koniec możliwości manipulacji rynkiem przez Rosję i jej spółkę Gazprom” – podsumował Mateusz Morawiecki.Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa przypomniała na Twitterze, że Polska od kilku miesięcy apelowała o skuteczny mechanizm stabilizujący ceny gazu na rynku europejskim.Według źródeł PAP mechanizm zostałby uruchomiony, gdyby referencyjne ceny gazu wzrosły do 180 euro za megawatogodzinę (cena w ramach hubu gazowego Dutch Title Transfer Facility).


Limit będzie mógł zostać uruchomiony od 15 lutego i początkowo nie będzie miał zastosowania do transakcji pozagiełdowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej