RAPORT

Pogarda

Biedroń zastąpi aresztowaną socjaldemokratkę? Mówi o wpływach... skrajnej prawicy

Eva Kaili została odwołana ze stanowiska wiceprzewodniczącej PE. Zastąpi ją Robert Biedroń? (fot. PAP/EPA/JALAL MORCHIDI; PAP/Rafał Guz)
Eva Kaili została odwołana ze stanowiska wiceprzewodniczącej PE. Zastąpi ją Robert Biedroń? (fot. PAP/EPA/JALAL MORCHIDI; PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Nie mówię „nie”; jestem na „krótkiej liście” Parlamentu Europejskiego – mówi Robert Biedroń pytany, czy na stanowisku wiceprzewodniczącego PE zastąpi aresztowaną za korupcję Evę Kaili. Odnosząc się do korupcyjnego skandalu w gronie socjaldemokratów europoseł Lewicy stwierdził, że demokracja w Europie jest zagrożona przez... skrajną prawicę.

Afera w PE. Wychodzą na jaw kolejne fakty. Głosowała, choć nie mogła

Głosowanie w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego w sprawie liberalizacji wizowej...

zobacz więcej

Choć określany mianem „Qatargate” skandal wybuchł prawie dwa tygodnie temu, w Parlamencie Europejskim rośnie obawa, że afera dopiero się rozkręca – zauważają media. Wszyscy zatrzymani podejrzani pochodzą z kręgu Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D). 

 

Według medialnych doniesień Eva Kaili, była już wiceszefowa PE, i trzej aresztowani mężczyźni, z których jeden to jej partner Francesco Giorgi, otrzymywali łapówki od państwa z Zatoki Perskiej, prawdopodobnie Kataru. Do winy przyznał się Giorgi. Kaili nie przyznała się do niczego, podobnie jak rząd Kataru. Jak na razie mowa jest o kwocie 1,5 mln euro.

 

Czytaj więcej: Partner byłej szefowej PE przyznał się do korupcji. Sypie nazwiskami 

 

Lewica wini skrajną prawicę za aferę socjaldemokratów 

 

Sprawę komentował w TVN24 europoseł Lewicy Robert Biedroń

 

– Z jednej strony to pokazuje siłę Parlamentu Europejskiego, jak zareagowaliśmy na ten skandal. W ciągu 24 godzin Ewa Kaili została zatrzymana i pozbawiona swoich przywilejów władzy – powiedział polityk, pytając dziennikarza, czy „wyobraża sobie takie standardy w Polsce” (o standardach w Senacie i immunitecie marszałka Tomasza Grodzkiego pisaliśmy m.in. w tym artykule). 

 

Zdaniem Biedronia uzasadnione są obawy o stan demokracji w Europie.

Transparency International: Niejasne źródła dochodów Radosława Sikorskiego

Aresztowanie pod zarzutem korupcji i oskarżenie byłej już wiceszefowej Parlamentu Europejskiego Eva Kaili sprawiło, że wiele instytucji zaczęło...

zobacz więcej

– Ona jest zagrożona. Jest wiele państw, które ze względu na siłę będą próbowały sobie tę władzę podporządkować. Wiele mówi się o wpływach skrajnej prawicy na stanowione w UE prawo za rosyjskie pieniądze – stwierdził europoseł Lewicy. 

 

Biedroń: Czarne owce są wszędzie 


Prowadzący rozmowę dziennikarz „upomniał” Biedronia, zwracając uwagę, że w przypadku Kaili zawiodła raczej... lewica. – Dzisiaj się okazuje, że takie czarne owce są wszędzie – uznał eurodeputowany. 

 

Biedroń pytany, czy będzie następcą Kaili na stanowisku wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, odpowiada: „Jestem na krótkiej liście. Wybory będą w przyszłym roku. Nie mówię »nie«”. 

 

Zobacz także – Politico: Sikorski zarabiał 40 tys. euro miesięcznie „za nieokreślone konsultacje” 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej