RAPORT

Pogarda

COVID-19 i grypa australijska we Włoszech. Święta znów zagrożone?

Pandemia koronawirusa we Włoszech (fot. Alessandra Benedetti - Corbis/Getty Images)
Pandemia koronawirusa we Włoszech (fot. Alessandra Benedetti - Corbis/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

We Włoszech notuje się znaczny spadek liczby zakażeń koronawirusem, możemy mieć nareszcie spokojne święta – powiedział w niedzielę minister zdrowia Orazio Schillaci w wywiadzie dla telewizji RAI. Eksperci z Ministerstwa Zdrowia wskazują na „znaczną stabilizację sytuacji epidemiologicznej”.

Koronawirus nie odpuszcza. We Włoszech prawie milion zakażonych

Prawie milion osób we Włoszech jest obecnie zakażonych koronawirusem – wynika z piątkowych danych Ministerstwa Zdrowia w Rzymie. Potwierdzają się...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

 

W programie „Domenica In” szef resortu zdrowia powołał się na najnowsze dane włoskiego Instytutu Służby Zdrowia, wskazujące na to, że w ostatnim tygodniu liczba zakażeń spadła o ponad 20 proc. w porównaniu z poprzednim. Poza tym, jak zaznaczył, sytuacja w szpitalach jest „pod kontrolą”.

 

– Myślę, że musimy patrzeć z ufnością, bez żadnych zaniedbań, ale w końcu po wielu cierpieniach możemy mieć spokojny okres świąteczny; uważam, że Włosi naprawdę tego potrzebują i zasługują na niego – stwierdził Schillaci.

 

Czytaj także: Twardy lockdown we Włoszech

 

Według Instytutu Służby Zdrowia wskaźnik zakaźności koronawirusa zmniejszył się w ciągu tygodnia z 1,10 do 0,98, spadając poniżej progu epidemii. To oznacza również, że zakażona osoba zaraża mniej niż jedną następną.

Koronawirus a turystyka. Włochy znoszą resztki obostrzeń

Od 1 czerwca przy wjeździe do Włoch nie będzie już wymagana przepustka COVID-19 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Resort ogłosił, że nie...

zobacz więcej

Według nowych danych, opublikowanych przez włoskie Ministerstwo Zdrowia, między 9 a 15 grudnia zanotowano 174652 przypadki zakażeń, wykrytych w ponad 1 mln testów oraz 719 zgonów. Wcześniej zaś, między 2 a 8 grudnia zarejestrowano ponad 221 tys. przypadków zakażeń i 686 zgony.

 

We Włoszech szerzy się natomiast tzw. grypa australijską. W tym sezonie zanotowano już ponad 5 mln przypadków. W ocenie wirusologów jest to najwyższa krzywa zachorowań od kilku dekad.

 

Schillaci wskazał, że w tym roku sezon na grypę pojawił się z wyprzedzeniem w porównaniu do wcześniejszy lat. Jak zauważył, w czasie pandemii COVID-19 dzięki stosowaniu maseczek grypy nie było. – Muszę też powiedzieć, że w ostatnich dniach po raz pierwszy ten trend rosnących liczb spowolnił się – powiedział szef włoskiego resortu zdrowia, podkreślając, że „najważniejszym narzędziem jest szczepienie, przede wszystkim dla osób starszych i dla osób najbardziej narażonych, w tym z chorobami serca, z problemami płucnymi, onkologicznymi”.

 


Włoski minister zalecił też noszenie maseczek w przypadku lekkich symptomów chorobowych i odwiedzin u osób narażonych na poważne objawy chorobowe, szczególnie w okresie bożonarodzeniowym.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej