RAPORT

Pogarda

Ceny prądu w 2023 r. Jest decyzja Urzędu Regulacji Energetyki

Najnowsze

Popularne

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy na sprzedaż energii pięciu tzw. sprzedawcom z urzędu oraz pięciu największym spółkom dystrybucyjnym.

Mercedes-Benz zainwestuje w polską fabrykę elektrycznych samochodów. Podano kwotę

Mercedes-Benz chce zainwestować ponad 1 mld euro w fabrykę w Jaworze produkującą elektryczne samochody dostawcze – zapowiedzieli przedstawiciele...

zobacz więcej

W związku z niestabilną sytuacją na rynkach surowców w przyszłym roku ceny będą zamrożone na tegorocznym poziomie, ale tylko przy założeniu nieprzekraczania rocznego limitu zużycia – 2 tysięcy kilowatogodzin dla gospodarstw domowych, 2,6 tys. kilowatogodzin dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami i 3 tys. kilowatogodzin dla rodzin wielodzietnych i rolników. 

 

Których dostawców energii dotyczy decyzja URE? 

 

Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót) i – w tym roku wyjątkowo – jednej z firm pełniących funkcję sprzedawcy z urzędu, która dotychczas była zwolniona z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia: Tauron Sprzedaż GZE

  

Regulator zatwierdził również taryfy pięciu największym dystrybutorom energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator. Taryfy dystrybucyjne zatwierdzane są dla odbiorców wszystkich grup taryfowych (również dla biznesu i przemysłu). 

 

Ile zapłacimy za prąd w 2023 r. 

 

Jak wynika z komunikatu, za zużycie energii ponad te wielkości sprzedawca energii nie będzie mógł pobrać ceny wyższej niż 69,3 grosza za kilowatogodzinę. Stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych również zostały zamrożone do ww. limitów zużycia. 

W komunikacie przypomniano, że rozwiązania osłonowe wprowadzone przez ustawodawcę – zarówno te dotyczące zamrożenia cen sprzedaży, jak i stawek dystrybucji – dotyczą określonych poziomów rocznego zużycia energii elektrycznej. Wśród odbiorców indywidulanych najliczniejszą, bo blisko 87-procentową (ok. 13,5 mln), jest Grupa G11 (czyli ze stałą ceną energii w cyklu dobowym). W tej grupie średnie roczne zużycie energii elektrycznej wynosi 1,8 tys. KWh. 

Spektakularny upadek twórcy giełdy kryptowalut. Sam Bankman-Fried aresztowany

Na Bahamach aresztowano założyciela giełdy kryptowalut FTX Sama Bankmana-Frieda – poinformowała Agencja Reutera. Zatrzymanie przeprowadzono w...

zobacz więcej

„Tegoroczne taryfy, kalkulowane tak jak zawsze w oparciu o kategorię kosztów uzasadnionych, będą stanowiły podstawę do obliczenia poziomu i wypłaty rekompensat należnych przedsiębiorstwom energetycznym” – powiedział cytowany w komunikacie prezes URE Rafał Gawin. 

 

Zamrożenie cen dotyczy wszystkich dostawców 

 

Co ważne – sprzedawców energii, którym taryf nie zatwierdza prezes URE, także obowiązuje zamrożenie cen dla odbiorców na 2023 r. Te przedsiębiorstwa w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi (poza grupą odbiorców, którzy podpisali umowy z gwarancją ceny) zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców są zobowiązane stosować - do określonych limitów zużycia - średnie ceny energii elektrycznej wynikające z taryf zatwierdzonych na 2022 r. przez Prezesa URE. 

 

Ceny i stawki opłat zatwierdzane i podawane przez URE są cenami i stawkami netto. 

 

Zobacz także: Coraz więcej samochodów elektrycznych w Polsce [RAPORT]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej