RAPORT

Pogarda

Holenderski rząd chce od Ukraińców pieniędzy

Premier Mark Rutte w Kijowie (fot. Alexey Furman/Getty Images)
Premier Mark Rutte w Kijowie (fot. Alexey Furman/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Gabinet premiera Marka Ruttego chce, aby ukraińscy uchodźcy płacili za miejsca w schroniskach – wynika z informacji przekazanej parlamentarzystom przez ministerstwo sprawiedliwości i bezpieczeństwa.

Holandia. Pigułkę aborcyjną przepisze lekarz rodzinny

W Holandii lekarze pierwszego kontaktu będą mogli przepisywać pigułki aborcyjne kobietom, chcącym przerwać ciążę - zdecydowała we wtorek izba...

zobacz więcej

„Biorąc pod uwagę obecny przebieg wojny należy się spodziewać, że wielu uchodźców z Ukrainy nie powróci w najbliższym czasie do swojego kraju, a napływ będzie się zwiększał – czytamy w dokumencie przekazanym członkom izby niższej parlamentu (Tweede kamer) przez ministerstwo. 

  

Do 2024 r. są chronieni, ale później mają płacić 

 

Resort przypomina, iż w październiku br. Komisja Europejska przedłużyła do 4 marca 2024 r., dyrektywę o ochronie tymczasowej (RTB). Daje ona uchodźcom z Ukrainy prawo do przyjmowania i opieki medycznej, edukacji małoletnich dzieci oraz możliwości podjęcia pracy. 

  

„W tej sytuacji rząd koncentruje się na perspektywie długoterminowej, ze szczególnym uwzględnieniem promowania partycypacji i samodzielności w okresie pobytu uchodźców z Ukrainy w Holandii” – wskazano w komunikacie ministerstwa. 

Jak dodaje resort, do zbadania zostało, czy możliwe jest, aby „uchodźcy z Ukrainy partycypowali w ich przyjęciu z własnych dochodów”. 

  

Z szacunków urzędników wynika, że w przyszłym roku koniecznych będzie dodanie 20 tys. miejsc w miejskich schroniskach. Obecnie jest ich 70 tys. 


Zobacz także: Wspomagane samobójstwo. Jest decyzja holenderskiego sądu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej