RAPORT

Pogarda

Partner byłej szefowej PE przyznał się do korupcji. Sypie nazwiskami

Eva Kaili zaprzecza oskarżeniom o korupcję (fot. Vladimir Rys/Getty Images)
Eva Kaili zaprzecza oskarżeniom o korupcję (fot. Vladimir Rys/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Francesco Giorgi, partner zdymisjonowanej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Evy Kaili, przyznał się do udziału w aferze korupcyjnej – podaje Agencja Reutera, powołując się na dwa źródła bezpośrednio związane ze skandalem. Jedno z nich twierdzi, że w ten sposób mężczyzna chciał oczyścić grecką eurodeputowaną z zarzutów.

Europosłowie PiS pytają o Kaili: Czy powodem jej opinii o Polsce były pieniądze? [WIDEO]

– Pojawia się zasadnicze pytanie o to, czy jeśli można sobie kupić pozytywną opinię na temat Kataru czy innego państwa, to czyż nie można sobie...

zobacz więcej

Przypomnijmy – skandal korupcyjny na szczytach UE wybuchł w ubiegłym tygodniu. Chodzi o kupowanie wpływów przez Katar, przekazywanie wysokich sum pieniędzy i drogich prezentów. W tej sprawie aresztowane zostały cztery osoby, w tym Eva Kaili – którą w reakcji na zarzuty odwołano ze stanowiska wiceprzewodniczącej Europarlamentu. 

 

Zobacz także: To fortuna skonfiskowana byłej wiceprzewodniczącej PE. Pokazano zdjęcie 

 

Jednym z zatrzymanych jest jej partner Francesco Giorgi. Belgijska gazeta „Le Soir” i włoska „La Repubblica” poinformowały, że mężczyzna przyznał się do niektórych oskarżeń. 

 

Pojawiają się nazwiska kolejnych europarlamentarzystów 

 

Potwierdzają to również źródła Agencji Reutera. Chodzi m.in. o przyjmowanie łapówek od Kataru w celu wpływania na decyzje Parlamentu Europejskiego.


– W swoich zeznaniach Giorgi podzielił się podejrzeniami, iż belgijski eurodeputowany Marc Tarabella także otrzymał pieniądze od Kataru – powiedziała osoba związana ze śledztwem. W tym samym kontekście wskazywał również na deputowanego z Włoch Andrei Cozzolino. 

 

Nie wiadomo, czy Giorgi przedstawił jakiekolwiek dowody na poparcie swoich tez. Obrońcy Evy Kaili zaprzeczają jakiemukolwiek udziałowi byłej szefowej PE w skandalu. Podobnie Tarabella i Cozzolino. 

 

Czytaj więcej: Afera korupcyjna w PE. O zatrzymaniach zdecydowały podsłuchy? 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej