RAPORT

Pogarda

Emerytka przyjęła Ukraińców pod swój dach, a oni ją okradli? Wyjaśniamy

Rosyjska propaganda czy szokująca wpadka? (fot. tt/@MirekNiezalezny, Oleksii Samsonov/Global Images Ukraine via Getty Images)
Rosyjska propaganda czy szokująca wpadka? (fot. tt/@MirekNiezalezny, Oleksii Samsonov/Global Images Ukraine via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W sieci rozpowszechniane jest nagranie, na którym starsza kobieta krzyczy, że została okradziona. Konta opisane hasztagiem #StopUkrainizacjiPolski podają, że emerytka przyjęła uchodźców z Ukrainy i została przez nich okradziona. To fake news, a nagranie krążyło w sieci już kilka lat wcześniej.

Potężny bombowiec B-2 krążył nad Trójmiastem? Jest jedno „ale” [WIDEO]

„Takie cudo zawitało w Trójmieście dzisiaj” – piszą w mediach społecznościowych internauci i rozpowszechniają wideo pokazujące amerykański...

zobacz więcej

Emocjonalne wideo zdobywa w sieci coraz większe zasięgi. 


Na jednym z kont uderzających w Ukraińców, którzy uciekają przed wojną wywołaną przez Rosję, czytamy: „Babci obiecano, że jak przyjmie Ukraińców to jej zapłacą. Ukraińcy ją okradli, zniszczyli mieszkanie, zadłużyli się u babci i zniknęli. Babcia domaga się od państwa zwrotu strat i widzicie jak się ją zajęli” (pisownia oryginalna).


Na koniec zaalarmowano, że kobieta została okradziona i oszukana podwójne: przez Ukraińców i polskie władze.W rzeczywistości nagranie pochodzi sprzed kilku lat. Przedstawiało starszą kobietę, która w siedzibie firmy Vectra krzyczała, że „została okradziona z routera”. Używała wulgaryzmów i obrażała inne osoby zebrane w lokalu.


W dłuższej wersji nagrania (w sieci krąży teraz tylko krótki wycinek) słychać, jak w pewnym momencie pracownica biura zagroziła zadzwonieniem na policję, a obecny obok mężczyzna zaznaczył, że to najlepsze rozwiązanie, gdyż zna awanturującą się emerytkę i bardzo często jest ona tak agresywna. 

Jak alarmuje pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn, rosyjska propaganda angażuje coraz większe siły w walkę informacyjną w PolsceIch celem jest także antagonizowanie relacji polsko-ukraińskich i przekonywanie opinii publicznej w RP do ograniczania zaangażowania w pomoc zaatakowanej Ukrainie.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej