RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Odbudowa polskich zabytków. Min. Gliński: Są mechanizmem rozwojowym gospodarki

Najnowsze

Popularne

Na Ukrainie działa centrum pomocy dla kultury, które jest koordynowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tym bardziej doceniamy to, jak ważne jest dziedzictwo, gdy jest ono zagrożone – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się w środę inauguracja kampanii społecznej Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków „Warto inwestować w zabytki”. Portal tvp.info zapytał szefa resortu o to, na ile istotna jest odbudowa polskich zabytków w kontekście wojny na Ukrainie.

Nawet 3,5 mln zł w „nowym Polskim Ładzie dla zabytków”. Premier o szczegółach

Nawet 3,5 mln zł będzie można otrzymać w ramach nowego rządowego programu dofinansowań do renowacji zabytkowych budynków, zaprezentowanego przez...

zobacz więcej

– Zabytki są przez Polaków bardzo lubiane. Z badań, które zostały ostatnio przeprowadzone, wynika, że 87 procent naszych współobywateli uważa, że dobrze zadbane zabytki w ich społecznościach lokalnych przekładają się na szanse rozwojowe, są lubiane, są uważane za ważne. 85 procent Polaków uważa z kolei, że ochrona zabytków to jest coś ważnego i to jest oczywiste – powiedział podczas konferencji szef resortu kultury.

 

Jak podkreślił Piotr Gliński, „przez całe lata PRL i niestety, także później, w III RP, mieliśmy dość duże zaniedbanie w obszarze ochrony zabytków, mimo że zrobiono bardzo wiele”. – Powołano wiele instytucji, zainwestowano wiele pieniędzy. Natomiast potrzeby są tak ogromne, że one wymagają zintensyfikowania działań państwa w tym obszarze – ocenił.

 

Czytaj także: Sagrada Familia gotowa w 75 proc. „Gaudi inspiruje się tradycją, historią i naturą”


Wicepremier przypomniał także, że „w ciągu ostatnich siedmiu lat zwiększyliśmy program („Ochrona zabytków” – red.), który jest prowadzony w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego z mniej więcej 80 milionów do 220 milionów złotych”. 

Program inwestycji strategicznych. Premier: Nasza droga rozwoju jest dla wszystkich

Nasza droga rozwoju jest dla wszystkich, nie może wypychać nikogo poza granice Polski – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z...

zobacz więcej

Wskazał ponadto, że „działa generalny konserwator zabytków, departament”. – Od wielu lat działa już Narodowy Instytut Dziedzictwa, który jest zapleczem eksperckim przede wszystkim dla różnych działań praktycznych w ochronie zabytków – zaznaczył Piotr Gliński.

 

Szef resortu kultury przypomniał, że w tym roku powołano dodatkowo jeszcze instytucję, pod nazwą Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków, „którego głównym celem – obok NID – jest edukowanie społeczeństwa w tym obszarze, ale też przygotowanie powołania instytucji, którą chcielibyśmy kiedyś nazwać Agencją Rewitalizacji”. – Będzie to państwowa agencja, która w sposób bardzo zdecydowany zajmie się tym obszarem – wyjaśnił. Jak jednak zastrzegł, „to będzie możliwe w momencie, kiedy sytuacja kryzysu gospodarczego na świecie nam na to pozwoli, kiedy finanse państwowe na to pozwolą”. – W tej chwili przygotowujemy to narzędzie – dodał.

 

Prof. Piotr Gliński przypomniał także o zainicjowanym kilka tygodni temu nowym programie pn. Polski Ład dla zabytków, czyli Narodowy Program Odbudowy Zabytków.

 

Zobacz także: Pandemia uderzyła w dziedzictwo UNESCO. Powrót Święta Ognia ożywił hiszpańskie miasto


– Dzisiaj chcemy powiedzieć o kolejnej naszej kampanii edukacyjnej, która mówi o tym, że warto inwestować w zabytki – podkreślił wicepremier. – Zabytki, nasza historia – to nasza tożsamość, nasza wspólnota, ale także szanse rozwojowe – zaznaczył. 

Gliński: Przeznaczymy 25 mln zł na ochronę zabytków na Dolnym Śląsku

Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że w tym roku z puli ministerialnej na ochronę zabytków na Dolnym Śląsku przeznaczy zwiększoną kwotę – 25...

zobacz więcej

Jak przekonywał, „Polacy o tym wiedzą, czują to, wiedzą, że wśród zadbanych zabytków jakość życia się podnosi, są szanse rozwojowej związane z turystyką i rozwojem branż gospodarczych”.

 

– Ochrona zabytków to element przemysłów kreatywnych, czyli nowego etapu rozwoju kultury w ogóle – powiedział wicepremier Gliński.

 

Ochrona zabytków a kryzys gospodarczy

 

Portal tvp.info zapytał ministra kultury, czy warto inwestować w zabytki w dobie kryzysu gospodarczego. – Zabytki są mechanizmem rozwojowym gospodarki i jest to mechanizm dostrzegany na całym świecie – odpowiedział szef resortu.

 

– Na całym świecie inwestuje się – także z powodów ekonomicznych – w zabytki – dodał.

 

Gliński wskazał, że „każdy właściciel zabytków wie, że to się po prostu opłaca”. – Taki zabytek staje się bardziej atrakcyjny – ściąga konsumentów, ściąga turystów. A nam wszystkim żyje się pięknie, ale także na wyższym poziomie gospodarczym, ekonomicznym, jeżeli nasze zabytki są zadbane – wyjaśnił.

 

Dziedzictwo narodowe a kolejne pokolenia

 

Na konferencji prasowej w siedzibie MKiDN był też obecny dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, dr Michał Laszczkowski, którego zapytaliśmy o to, w jaki sposób możemy pokazywać następnym pokoleniom piękno polskich zabytków. – Nie mamy problemów z pokazywaniem zabytków kolejnym pokoleniom – odpowiedział dyrektor NIKZ. 

teraz odtwarzane
Dyrektor NIKZ o ochronie zabytków

Jak wskazał, Polacy zwiedzają zabytki wraz ze swoimi dziećmi i wnukami. – Zabytki są dla nas ważne w aspekcie społecznym. To jest miejsce, które daje nam poczucie bezpieczeństwa, poczucie ciągłości, generalnie czujemy się tam u siebie – mówił Laszczkowski w rozmowie z portalem tvp.info.

 

– Obecnie duże programy przygotowane właśnie dla ochrony substancji zabytkowej powodują, że przed Polską stoi wielka szansa rozwoju gospodarczego. Zabytki to przede wszystkim potencjalne inwestycje, które przyniosą realne zyski – stworzą nowe miejsca pracy, dadzą przestrzeń do działań kulturalnych, rozwiną turystykę – zaznaczył.

 

Kampanię społeczną przygotował także Narodowy Instytut Dziedzictwa pod hasłem „Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki”. Jej celem jest ochrona zabytków przed niszczeniem. Jak przypomniał NID w komunikacie przesłanym portalowi tvp.info, „na jesieni w mediach i przestrzeni publicznej pojawił się spot oraz bilbordy”.

 


„Teraz realizowane są kolejne działania, już niebawem zostaną opublikowane kolejne opowiadania kryminalne, podcasty oraz audiobook” – poinformowano. Polscy autorzy – Joanna Jodełka, Marta Guzowska, Leszek Talko, Piotr Borlik oraz Tomasz Duszyński – przygotowują opowiadania o przestępstwach i wykroczeniach przeciwko zabytkom. 

Kampania dot. ochrony zabytków (fot. materiały prasowe/Narodowy Instytut Dziedzictwa)
Kampania dot. ochrony zabytków (fot. materiały prasowe/Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Niektóre polskie miejscowości mają pewien atut. Ich szansą są szczególne obiekty

Aż 87% ankietowanych uznaje zabytki za szansę dla miejscowości, w których się znajdują – poinformował Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków,...

zobacz więcej

Jak wskazał instytut, pierwszy etap przygotowany „ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy młodego pokolenia skupiał się na wybranych przyczynach niszczenia zabytków: wandalizmie, wyburzaniu i zabudowywaniu oraz nielegalnych przebudowach”.

 

Wyjaśniono też, że „przekaz spotu oraz towarzyszących mu billboardów miał mówić o zabytkach w zupełnie inny sposób – dla młodych, filmowo, krótko, atrakcyjnie wizualnie; wykorzystując takie kody przekazu jak kolaż, nowoczesny montaż i przenośnię”.


Ochrona zabytków a wojna na Ukrainie


Podczas konferencji prasowej w MKiDN portal tvp.info zapytał ministra Glińskiego o znaczenie odbudowy polskich zabytków w kontekście zniszczeń na Ukrainie. – To co się dzieje na Ukrainie oczywiście jest takim wielkim dzwonem alarmowym, który wszyscy słyszymy. Tu w Polsce słyszymy; nie wszędzie na świecie niestety – zwłaszcza niektóre elity polityczne – chcą słyszeć, ale my słyszymy. Jesteśmy także obecni na Ukrainie – wskazał szef resortu.

 

– Działa centrum pomocy dla kultury na Ukrainie, które jest koordynowane właśnie przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, czyli nasi zabytkolodzy, że tak powiem, są w pierwszej linii – wskazał Gliński, dodając, że Polska jako pierwsza wysyłała „transporty z materiałami, które chronią zabytki na Ukrainie” i nadal są one wysyłane.Zniszczenia w polskiej bibliotece w Kijowie po rosyjskim ostrzale

Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie, która ucierpiała od odłamków rosyjskiej rakiety, potrzebuje pieniędzy na remont zniszczonych pomieszczeń. To...

zobacz więcej

– Tym bardziej doceniamy to jak ważne jest dziedzictwo, gdy ono jest zagrożone, a jednocześnie wojna na Ukrainie pokazuje nam jak bardzo ważny jest patriotyzm narodowy, jak bardzo ważna jest siła wspólnoty, która w dużej mierze opiera się przecież także na dbałości o dziedzictwo narodowe – podkreślił.

 

Jak też zaznaczył minister kultury, „Ukraińcy pokazali, że nie poddają się tej straszliwej agresji rosyjskiej, barbarzyńskiej, stawiając opór”, a pomogło im w tym „poczucie narodowej dumy, narodowej tożsamości”.

 

Według szefa resortu „musimy zrewidować na świecie – w kulturze współczesnej, w kulturze globalnej – podejście do kwestii tożsamości narodowych, bo one są szalenie ważne”

 

– One nie są tym samym, co szowinizm czy nacjonalizm, bo patriotyzm jest czymś innym, jest czymś, co jest niezbywalne dla życia i trwania naszych wspólnot, naszych społeczności, naszych rodzin, a także są podstawą szans rozwojowych dla naszych dzieci i kolejnych pokoleń – powiedział Gliński.

 

Czytaj także: Tysiąc dębów do rekonstrukcji katedry Notre-Dame


Do pomocy na Ukrainie odniosła się też w rozmowie z portalem tvp.info dyrektor NID. – Narodowy Instytut Dziedzictwa decyzją premiera Glińskiego odpowiedzialny jest za wsparcie sektora kultury na Ukrainie. Oprócz działalności pomocowej, czyli transportów z materiałami do zabezpieczania zabytków pomagamy również na innych polach – powiedziała Katarzyna Zalasińska.

Zdemolowane półki, puste gabloty. Okupanci ograbili muzeum w Chersoniu

Podczas okupacji rosyjskie wojsko ograbiło muzeum krajoznawcze w Chersoniu na południu Ukrainy – poinformował w niedzielę portal Obozrevatel. Przed...

zobacz więcej

– Warto zauważyć, że Polska jest absolutnym liderem tej pomocy, a do tej pory dostarczyliśmy około 800 palet do ponad 111 instytucji, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie. Co ciekawe tylko Polska pomaga takim instytucjom – zaznaczyła Zalasińska, wskazując, że oprócz muzeów chodzi m.in. o „teatry, opery, domy kultury”, a także „chociażby biblioteki i archiwa”.

 

– To jest tylko – powiedzielibyśmy sobie – wierzchołek góry lodowej, bo przede wszystkim jesteśmy z naszymi partnerami z Ukrainy w stałym kontakcie – mówiła. Jak też przekazała, również obecnie w Kijowie przebywają pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 

– To co jest ewidentne, co jesteśmy już w stanie wykazać, będąc zaangażowanymi ze stroną ukraińską w projekt inwentaryzacji strat, że są to celowe ataki. To jest walka z narodem ukraińskim; to są określone cele – biblioteki, archiwa; w wielu z nich byliśmy i sfotografowaliśmy straty – zaznaczyła.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Jak też dodała, w odległości często wielu kilometrów od obiektów kulturowych czy też zabytków nie ma „żadnych celów militarnych”.

 

Zobacz także: Poznańskie muzeum przekazało Galerii Sztuki we Lwowie materiały do ochrony zabytków


– Z narodem walczy się poprzez niszczenie dziedzictwa i to jest konsekwentnie realizowane na Ukrainie – podkreśliła dyrektor NID.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej