RAPORT

Pogarda

To fortuna skonfiskowana byłej wiceprzewodniczącej PE. Pokazano zdjęcie

Gotówka przejęta przez śledczych (fot. Vladimir Rys/Getty Images; PAP/EPA)
Gotówka przejęta przez śledczych (fot. Vladimir Rys/Getty Images; PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Belgijscy śledczy ujawnili zdjęcie przedstawiające skonfiskowane banknoty o wartości 1,5 mln euro, odebrane byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Evie Kaili. Grecka polityk jest podejrzana o korupcję: lobbing na rzecz Kataru, za który miała otrzymać pieniądze – opisuje tygodnik „Spiegel”.

Europosłowie PiS pytają o Kaili: Czy powodem jej opinii o Polsce były pieniądze? [WIDEO]

– Pojawia się zasadnicze pytanie o to, czy jeśli można sobie kupić pozytywną opinię na temat Kataru czy innego państwa, to czyż nie można sobie...

zobacz więcej

Belgijscy prokuratorzy przejęli około 1,5 mln euro podczas nalotów związanych z zarzutami dotyczącymi przekupienia przez Katar członków Parlamentu Europejskiego w celu wpłynięcia na proces podejmowania decyzji – oznajmiło źródło zbliżone do śledztwa, na które powołała się Agencja Reutera. O konfiskatach jako pierwsze poinformowały belgijskie serwisy Le Soir i Knack.

  

Pieniądze zostały znalezione u Kaili i jej partnera Antonio Panzeriego, pochodzącego z Włoch byłego socjalistycznego deputowanego do Parlamentu Europejskiego – ujawnił „Spiegel”. Służby udostępniły fotografię ukazującą banknoty przejęte przez śledczych. 

  

Bez pieniędzy i bez posady w PE 

 

Parlament Europejski odwołał Kaili (Socjaliści i Demokraci) ze stanowiska wiceprzewodniczącej tej instytucji podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Za usunięciem polityk opowiedziało się 625 europosłów, przeciw był jeden, a dwoje wstrzymało się od głosu.

  

Kaili została w niedzielę postawiona w stan oskarżenia i aresztowana decyzją belgijskiego sądu. Zarzuty wobec niej i trzech innych osób to korupcja, udział w grupie przestępczej i pranie pieniędzy; śledztwo prowadzone jest w sprawie podejrzeń o korupcję w Parlamencie Europejskim. 

  

W piątek belgijska prokuratura informowała, że wszczęła dochodzenie w sprawie możliwej korupcji związanej z niewymienionym z nazwy państwem Zatoki Perskiej, w którym podejrzanymi są asystenci i urzędnicy Parlamentu Europejskiego. Media podawały, że tym państwem jest Katar. 

 

Zobacz także: Eva Kaili i Tomasz Grodzki. Czym się różnią reakcje ich instytucji? 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej