RAPORT

Pogarda

Europosłowie PiS pytają o Kaili: Czy powodem jej opinii o Polsce były pieniądze? [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

– Pojawia się zasadnicze pytanie o to, czy jeśli można sobie kupić pozytywną opinię na temat Kataru czy innego państwa, to czyż nie można sobie kupić negatywnej opinii o Polsce – mówili europosłowie PiS na konferencji prasowej w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, poświęconej skandalowi korupcyjnemu w Europarlamencie.

Eva Kaili o Polsce i Katarze. „Standardy” greckiej socjalistki [WIDEO]

„Alarmująco autorytarny skręt” zarzucała polskiemu rządowi w styczniu 2016 r. obecna wiceprzewodnicząca Europarlamentu, grecka deputowana Eva...

zobacz więcej

– PE podjął dzisiaj decyzję o skróceniu sprawowania funkcji przez wiceprzewodniczącą z frakcji Socjalistów i Demokratów, Evę Kaili. Ma to oczywiście związek ze skandalem korupcyjnym, o którym od piątku nie tylko Europa, ale cały świat wie. Skandalem związanym z korupcją, działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej i praniem brudnych pieniędzy – powiedziała na konferencji europosłanka Beata Mazurek (PiS). 

 

– Powiem słowami przewodniczącej Roberty Metsoli, że jestem wściekła na wiceprzewodniczącą. To jest kobieta, która od 2016 roku bardzo aktywnie atakowała Polskę, podpisując rozmaite rezolucje, występując do Komisji Europejskiej o uruchomienie art. 7. To, co się stało w piątek, świadczy o tym, że to jest wielka hipokryzja. Z jednej strony ma postawione zarzuty, jest aresztowana, z drugiej strony domagała się ukarania mojego kraju – przypomniała Mazurek. 

 

W jej opinii to dowód na to, że nie wobec wszystkich krajów UE są stosowane w PE te same standardy. 

 

Z kolei europoseł Dominik Tarczyński (PiS) oświadczył, że pojawia się zasadnicze pytanie o to, czy jeśli można sobie kupić pozytywną opinię na temat Kataru czy innego państwa, to czy nie można sobie kupić również negatywnej opinii o Polsce. 

 


– Zasiadam w komisji śledczej ds. Pegasusa. Do niedawna wiceprzewodnicząca, aresztowana pod zarzutem korupcji Eva Kaili była członkiem komisji ds. Pegasusa. W tej komisji bardzo aktywnie atakowała Polskę. Pytanie, czy jej opinie na temat Polski były związane z jej poglądami politycznymi, oceną sytuacji, czy może powodem były pieniądze? – powiedział Tarczyński. 

 

Jak zauważył, nie jest to problem szeregowej posłanki, ale przywództwa w PE. – Mamy do czynienia z wiceprzewodniczącą, która była delegowana przez grupę polityczną i przez bardzo długi czas pełniła swoją funkcję. Bardzo istotne jest to, że pani Eva Kaili była osobą, która popierała rozpoczęcie procedury art. 7, a więc takiej bomby atomowej przeciwko państwu członkowskiemu – podkreślił. 

Eva Kaili i Tomasz Grodzki. Czym się różnią reakcje ich instytucji?

Parlament Europejski odwołał Evę Kaili ze stanowiska wiceprzewodniczącej Europarlamentu „w celu ochrony integralności Parlamentu Europejskiego”. ...

zobacz więcej

Parlament Europejski odwołał Evę Kaili ze stanowiska wiceprzewodniczącej tej instytucji we wtorek podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Kaili jest podejrzana o korupcję. Chodzi o lobbing na rzecz Kataru, za co miała otrzymać pieniądze. Za odwołaniem było 625 europosłów, przeciw jeden, a dwoje wstrzymało się od głosu. 

 

Grecka polityk została w niedzielę postawiona w stan oskarżenia i aresztowana decyzją belgijskiego sądu. Zarzuty wobec niej i trzech innych osób to korupcja, udział w grupie przestępczej i pranie pieniędzy; śledztwo prowadzone jest w sprawie podejrzeń o korupcję w Parlamencie Europejskim. 

 

W piątek belgijska prokuratura informowała, że wszczęła dochodzenie w sprawie możliwej korupcji związanej z niewymienionym z nazwy państwem Zatoki Perskiej, w którym podejrzanymi są asystenci i urzędnicy Parlamentu Europejskiego. Media podawały, że tym państwem jest Katar. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej