RAPORT

Pogarda

„Wiedzą, że wojna przegrana”. Rosyjski opozycjonista mówi, kiedy skończy się reżim Putina

Kiedy koniec Władimira Putina? (fot. Contributor/Getty Images)
Kiedy koniec Władimira Putina? (fot. Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Aktywna faza agresji na Ukrainę prawdopodobnie potrwa do wiosny, a reżim Władimira Putina może utrzymać się jeszcze przez około trzy, cztery lata. Kremlowskie elity wiedzą już jednak, że wojna jest przegrana i powoli oczekują końca obecnych władz – oznajmił rosyjski opozycjonista Stanisław Biełkowski.

Nagła decyzja Łukaszenki. Z Brześcia wyruszyła kolumna wojsk

Białoruski resort obrony zapowiedział nagłą kontrolę gotowości bojowej – donosi portal Zerkalo, powołując się na komunikat służby prasowej...

zobacz więcej

Putin zdecydował się iść w tej wojnie do samego końca, lecz interesy prezydenta rozminęły się już z interesami jego otoczenia – podkreślił dysydent w rozmowie z niezależnym kanałem Możem Objasnit na Telegramie.

  

Jak dodał, rosyjski przywódca oczekuje, że inwazja na Ukrainę może trwać długo, ponieważ „cierpliwość społeczeństwa jest nieskończona”, a Moskwa „ma czas”. Putin ma przy tym rozumieć, że klęska w wojnie będzie oznaczała koniec jego prezydentury, a może życia. 

 

W ocenie Biełkowskiego takie nastawienie Putina zupełnie nie współgra z punktem widzenia rosyjskich elit.

 

– (Ci ludzie) już rozumieją, że wojna jest przegrana. Ze względu na strategie działania (otoczenie prezydenta) można podzielić na trzy kategorie. Jedni uciekają za granicę i próbują przekonywać, że nie mają z Putinem niczego wspólnego, (...) starając się o zniesienie obowiązujących wobec nich zachodnich sankcji. Druga grupa, szczególnie Jewgienij Prigożyn (właściciel prywatnej firmy wojskowej, znanej jako grupa Wagnera), zamierza walczyć aż do osiągnięcia rezultatu, który można będzie przedstawić jako sukces. Oni mają nadzieję, że otworzy to im dostęp do udziału we władzy i bogactwie – wyjaśnił opozycjonista. 

Trzecia kategoria, to, w ocenie Biełkowskiego, „klasyczni przedstawiciele elit związani z Putinem”, tacy jak oligarchowie Jurij Kowalczuk, Giennadij Timczenko czy Arkadij Rotenberg.


– (Te osoby) doskonale zdają sobie sprawę, że sytuacja jest bez wyjścia. Ważniejsza jest dla nich obrona niż atak, ponieważ są tak ściśle spleceni z Putinem, że nigdy za jego życia (nawet) nie spróbują wyrwać się z objęć tego systemu. Spodziewają się, że po śmierci Putina władza przejdzie w ich ręce, bo (na Kremlu) nie ma nikogo innego – zaznaczył dysydent. 

  

Biełkowski jest rosyjskim politologiem i dziennikarzem pochodzenia polsko-żydowskiego. Od lat 2004-05 podkreśla swoje krytyczne nastawienie wobec Putina i władz na Kremlu. W marcu 2022 r., po agresji Rosji na Ukrainę, opozycjonista wyjechał do Izraela. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej