RAPORT

Pogarda

Wiceszefowa PE traci stanowisko po korupcyjnym skandalu

Najnowsze

Popularne

Parlament Europejski odwołał Evę Kaili ze stanowiska wiceprzewodniczącej tej instytucji podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Deputowana z Grecji jest podejrzana o korupcję.

Majątek wiceszefowej PE zamrożony

Grecja zamroziła majątek wiceszefowej Parlamentu Europejskiego Evy Kaili w związku ze skandalem korupcyjnym – poinformowała Agencja Reutera.

zobacz więcej

Za odwołaniem Evy Kaili europosłowie zagłosowali niemalże jednomyślnie - 625 osób było za, 1 przeciw, 2 wstrzymały się od głosu. Do przedwczesnego zakończenia jej kadencji konieczna była większość 2/3. 

 

Parlament Europejski w korupcyjnym kryzysie 

 

Eva Kaili jest jedną czterech osób aresztowanych dotąd w ramach głośnego śledztwa belgijskiej policji. Lokalne media informują, że w domu greckiej polityk funkcjonariusze znaleźli worki z pieniędzmi, w sumie 150 tysięcy euro. Z tego powodu utraciła immunitet. 

 

Belgijscy policjanci rozpoczęli w piątek serię aresztowań i przeszukań w związku ze śledztwem dotyczącym kupowania wpływów przez Katar. Przeszukali już 19 mieszkań i domów, wkroczyli też do biur w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W jednym z mieszkań śledczy znaleźli 600 tysięcy euro w gotówce. Z belgijskimi władzami współpracują w tej sprawie również między innymi służby we Włoszech. 

 

Większość europosłów jest właśnie poza Belgią, biorą udział w obradach Europarlamentu w Strasburgu, we Francji. Dziś po południu planowana jest tam debata na temat korupcji ze strony Kataru, a w czwartek deputowani zagłosują nad rezolucją w tej sprawie. 

Wiceszefowa PE Eva Kaili (Socjaliści i Demokraci) została w niedzielę postawiona w stan oskarżenia i aresztowana decyzją belgijskiego sądu. Zarzuty wobec niej i trzech innych osób to korupcja, udział w grupie przestępczej i pranie pieniędzy; śledztwo prowadzone jest w sprawie podejrzeń o korupcję w Parlamencie Europejskim. 

  

Zobacz także: Eva Kaili, Tomasz Grodzki i reakcja ich instytucji. Czym się różnią? 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej