RAPORT

Pogarda

Stołeczni terytorialsi rozpoczęli szkolenie rotacyjne [GALERIA]

Terytorialsi na ulicach Warszawy (fot. WOT)
Terytorialsi na ulicach Warszawy (fot. WOT)

Najnowsze

Popularne

Na terenie dzielnicy Rembertów oraz Wesoła odbyło się pierwsze praktyczne szkolenie rotacyjne żołnierzy 18 Stołecznej Brygady OT. Wzięło w nim udział blisko 100 żołnierzy. Wyjątkowy charakter szkolenia wynikał z tego, że odbyło się ono poza terenem wojskowych placów ćwiczeń i poligonów.

200 tys. Polaków na ćwiczenia wojskowe. Kto dostanie powołanie?

Ćwiczenia wojskowe 2023 r. Kto dostanie powołanie do wojska?

zobacz więcej

Żołnierze 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej szkolą się w mieście i przechodzą intensywne szkolenie. Sobotę spędzili na strzelnicy, w niedzielę zaś trenowali umiejętność działania w terenie zurbanizowanym. 

 

Terytorialsi na ulicach Warszawy


Dowódca stołecznej brygady pułkownik Marek Pietrzak podkreślił, że do głównych zadań terytorialsów należy walka w terenie zabudowanym, stąd właśnie taki charakter ćwiczeń. 

 

– Nasi żołnierze są warszawiakami i dla nas właśnie ten rejon odpowiedzialności jest stałym rejonem. To tutaj będziemy się szkolić, przygotowywać do działań, a naszą specyfiką jest walka w mieście oraz pomoc społeczności lokalnej w razie kryzysu – przypomniał płk Pietrzak. 

 

Żołnierze w ciągu dnia wykonują m.in. marsz na dużą odległość z pełnym wyposażeniem. Do pokonania – kilkanaście kilometrów w terenie wyznaczonym przez dowódcę, głównie na ulicach dzielnic Rembertów i Wesoła. W trakcie szkolenia wykonują także zadania związane z ratownictwem i sytuacjami kryzysowymi. 

 

Zdjęcia z ćwiczeń można obejrzeć w naszej galerii: 

Stołeczna brygada OT to jedna z najmłodszych jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej. Podobnie jak w przypadku brygady nadburzańskiej i przemyskiej, jej formowanie rozpoczęło się latem 2022 r. W pierwszych tygodniach do stołecznej jednostki zgłosiło się kilkuset ochotników. 

 

Zobacz także: Ćwiczenia wojskowe dla zwykłych obywateli. Większość Polaków jest na „tak”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej