RAPORT

Pogarda

Wiceszefowa PE Kaili z zarzutami: udział w grupie przestępczej i pranie pieniędzy

Wiceszefowa PE Eva Kaili (fot. Eurokinissi / Zuma Press / Forum)
Wiceszefowa PE Eva Kaili (fot. Eurokinissi / Zuma Press / Forum)

Najnowsze

Popularne

Wiceszefowa PE Eva Kaili (Socjaliści i Demokraci) została w niedzielę postawiona w stan oskarżenia i decyzją sędziego aresztowana. Zarzuty wobec niej i trzech innych osób dotyczą korupcji, udziału w grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy – podało belgijskie „L’Echo”. Wśród aresztowanych jest ojciec Kaili, jak również partner i asystent parlamentarny.

Politycy brukselscy i oskarżenia korupcyjne. Łączy ich hipokryzja i nienawiść do Polski

Viera Jourova, Eva Kaili, Didier Reynders. Brukselscy politycy atakują Polskę za brak „praworządności”, żądają nakładania kar i blokowania środków...

zobacz więcej

Gazeta poinformowała, że belgijski sędzia Michel Claise postawił w stan oskarżenia cztery osoby i wydał nakaz ich aresztowania w ramach śledztwa w sprawie podejrzeń o korupcję w Parlamencie Europejskim. Postawiono im zarzuty udziału w organizacji przestępczej, korupcji i prania pieniędzy.


Wśród aresztowanych jest ojciec Kaili, jak również partner i asystent parlamentarny. Zatrzymany został także Luca Visentini, niedawno wybrany sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, a także Pier Antonio Panzeri, były poseł do Parlamentu Europejskiego, który był przewodniczącym parlamentarnej podkomisji ds. praw człowieka.


Dom 59-letniego posła do Parlamentu Europejskiego Marca Tarabelli (Socjaliści i Demokraci) został również przeszukany w sobotę wieczorem przez śledczych z Centralnego Urzędu ds. Zwalczania Korupcji – podały „Le Soir” i „Knack”. Tarabella, którego chroni immunitet parlamentarny, nie został jednak aresztowany.


Śledczy znaleźli torby pełne pieniędzy


„L’Echo” podaje, że gotówka przejęta w torbach znalezionych w domu Kaili nie została jeszcze policzona. Według informacji gazety kwota jest sześciocyfrowa. W piątek rano w domu innego podejrzanego znaleziono 600 000 euro w gotówce.

Eva Kaili o Polsce i Katarze. „Standardy” greckiej socjalistki [WIDEO]

„Alarmująco autorytarny skręt” zarzucała polskiemu rządowi w styczniu 2016 r. obecna wiceprzewodnicząca Europarlamentu, grecka deputowana Eva...

zobacz więcej

Gazeta podaje, że śledczy Centralnego Urzędu ds. Zwalczania Korupcji (OCRC) nadal interesują się działalnością Parlamentu Europejskiego, w szczególności parlamentarzystów z Podkomisji Praw Człowieka (DROI), która jest częścią Komisji Spraw Zagranicznych. Jej członkiem jest Marc Tarabella.


„Dziś sedno śledztwa polega na analizie przemówień europejskich parlamentarzystów, którzy publicznie opowiedzieli się po stronie Kataru, podczas gdy kraj ten jest podejrzewany, jak podaje kilka źródeł zaznajomionych ze sprawą, o (...) skorumpowanie kluczowych postaci w Parlamencie Europejskim w celu poprawy swojego wizerunku w oczach opinii publicznej” – podaje „L’Echo”.


Grecki dziennik „Kathimerini” podał, że w związku z toczącym się śledztwem europosłanka została wyrzucona z greckiej socjalistycznej partii PASOK, do której należała.


W sobotę szefowa PE Roberta Metsola zawiesiła wszystkie uprawnienia wiceszefowej Evie Kaili.


Wcześniej w piątek belgijska prokuratura informowała że wszczęła dochodzenie w sprawie możliwej korupcji, związanej z niewymienionym z nazwy państwem Zatoki Perskiej, w którym podejrzanymi są asystenci i urzędnicy Parlamentu Europejskiego.


Według belgijskiego tygodnika „Knack” Katar miał korumpować urzędników „o znaczącej pozycji politycznej i/lub strategicznej” w Parlamencie Europejskim, wysyłając im „znaczne kwoty pieniędzy” i „ważne prezenty”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej