RAPORT

Pogarda

„W Europie funkcjonują struktury radykalne wykorzystywane przez Rosję”

Manuel Ochsenreiter (fot. Vyacheslav Prokofyev / TASS / Forum)
Manuel Ochsenreiter (fot. Vyacheslav Prokofyev / TASS / Forum)

Najnowsze

Popularne

Grupy radykalne, ekstremistyczne – również w Niemczech – były i są chętnie wykorzystywane przez Rosję, są też często nasycone osobami prorosyjskimi – ocenił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Negocjacje Rosja-Ukraina? Żaryn: Propaganda Kremla nagłaśnia przekaz dla własnego interesu

Propaganda Kremla dla własnego interesu nagłaśnia przekaz o negocjacjach z Ukrainą korzystając z sygnałów z Zachodu – ocenił pełnomocnik rządu ds....

zobacz więcej

Żaryn, zapytany przez Polską Agencję Prasową o ostatnie wydarzenia w Niemczech, gdzie służby specjalne zatrzymały grupę, która miała przygotowywać zamach stanu, powiedział, że są to wydarzenia, które wyglądają niepokojąco i precedensowo.

 

– Rzeczywiście mamy do czynienia z wydarzeniami, wyglądającymi bardzo niepokojąco i precedensowo, chociaż bazują one, czy udowadniają pewne zjawiska, które widzieliśmy już wcześniej – wskazał sekretarz stanu w KPRM.

 

– Wiemy, że w Europie funkcjonują struktury radykalne, które są wspierane, czy wspomagane przez stronę rosyjską. Na tę historię z Niemiec trzeba patrzeć uważnie, bowiem wieloletnią praktyką rosyjskich służb specjalnych jest wspieranie radykalizmów i wykorzystywanie ich do własnych działań przeciw Zachodowi – powiedział PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

 

Żaryn zaznaczył, że trudno w tej chwili wyrokować, na ile poważne zagrożenie stanowiła ta konkretna rozbita przez niemieckie służby grupa.

 

Podkreślił jednak, że takie destabilizujące działania o charakterze politycznej agresji, wymierzone w konkretny system polityczny, „to działania, które służą lub mogą służyć celom rosyjskim”.

Propaganda Putina w Mołdawii uderza w Polskę. Żaryn: Kłamstwa i próba destabilizowania

Media prorosyjskie w Mołdawii od początku inwazji na Ukrainę próbują kreować alternatywną rzeczywistość. Jak podkreśla w rozmowie z portalem...

zobacz więcej

– Wiemy, że pewne ekstremistyczne grupy radykalne – również w samych Niemczech – były lub są chętnie wykorzystywane przez Rosję, przez środowiska prorosyjskie lub są nimi nasycone. Dlatego ta historia, którą znamy od kilku dni z Niemiec wygląda niepokojąco” – stwierdził minister w KPRM.

 

Żaryn przypomniał, że warto przy tej okazji wspomnieć wydarzenia z 2018 r., które dotknęły też nasz kraj. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała wówczas dwie osoby z Polski, które przeprowadziły operację sabotażową na Ukrainie. Była to próba podpalenia węgierskiego ośrodka na ukraińskim Zakarpaciu.

 

– Wtedy również pojawił się tam wątek niemiecki – z zeznań zatrzymanych wynikało, że mieli dostać oni zlecenie od pana Manuela Ochsenreitera, który był powiązany właśnie z radykalnymi grupami prawicowymi w Niemczech. Aktywność tego człowieka wskazywała, że jest on prorosyjskim aktywistą powiązanym z ekstremistami niemieckimi – mówił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

 


– Taka operacja wyraźnie była w interesie Rosji, bo zantagonizowała trzy kraje – Węgry, Ukrainę i Polskę. A sam pan Ochsenreiter zmarł w 2021 roku w Moskwie, co pokazuje, że miał jakieś kontakty z Rosją i ta operacja przeciwko polsko-węgiersko-ukraińskim relacjom ewidentnie służyła do działań na rzecz Rosji – podkreślił.

Żaryn: Były rosyjski dowódca próbuje szantażować NATO

W mediach społecznościowych były rosyjski dowódca próbuje manipulować relacjami NATO – Rosja i szantażować Zachód – poinformował pełnomocnik rządu...

zobacz więcej

W ocenie Żaryna ten przykład pokazuje, że różne grupy radykalne, również te prawicowe są nasycone w Niemczech przez służby rosyjskie ludźmi, czy interesami, które służą Kremlowi.

 

Rosyjskie działania destabilizacyjne w Europie

 

– Z tego powodu należy monitorować to, co w najbliższych miesiącach będzie się działo w całej Europie, bo nie ma żadnych wątpliwości, że Rosja jest zainteresowana sianiem destabilizacji w różnych państwach europejskich – uważa Żaryn.

 

Zdaniem ministra w KPRM Kreml będzie to robić chociażby po to, żeby działać na rzecz niespójności Zachodu i przez to niemożności reagowania na to, co robi Rosja, m.in. podczas agresji na Ukrainę.

 

Żaryn przypomniał, że w ostatnich dniach działania destabilizujące przeprowadzono w Hiszpanii. Wysłano wtedy szereg niebezpiecznych przesyłek, które trafiły do struktur związanych z państwem ukraińskim jak ambasady, ale też do firm czy podmiotów państwowych, zainteresowanych i zaangażowanych we wspieranie Ukrainy.

 


– Te obie historie wpisują się w działania destabilizujące Europę, które mogą przynosić korzyści Rosji – wskazał Żaryn w rozmowie z PAP.

 

25 osób podejrzanych o uczestnictwo lub wspieranie grupy terrorystycznej powiązanej ze skrajnie prawicową, zdelegalizowaną organizacją tzw. Obywateli Rzeszy zatrzymano w środę podczas akcji niemieckiej policji i służb specjalnych. Celem grupy było przeprowadzenie zamachu stanu i ustanowienie nowej władzy w Niemczech – poinformowała prokuratura.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej