RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego zatrzymana w związku z korupcją

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili (fot. Vladimir Rys/Getty Images)
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili (fot. Vladimir Rys/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili została w piątek zatrzymana w Brukseli w związku z toczącym się śledztwem w sprawie korupcji, w którą uwikłane są również władze Kataru – poinformowała agencja AFP.

Afera z udziałem sędziów TSUE i przedstawicieli KE oraz EPL. Francuski dziennik: Poważne oskarżenia

Francuski dziennik „Libération” pisze o skandalu finansowym w instytucjach Unii Europejskiej, z udziałem polityków Europejskiej Partii Ludowej. W...

zobacz więcej

„Oprócz Kaili zatrzymano w tej sprawie cztery inne osoby, w tym partnera eurodeputowanej” – dodała agencja. Powołując się na anonimowe źródło, AFP przekazała, że policja zatrzymała Kaili, żeby ją przesłuchać.


W PE Kaili należy do grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Grecki dziennik „Kathimerini” podał, że w związku z toczącym się śledztwem europosłanka została wyrzucona z greckiej socjalistycznej partii PASOK, do której należała.


Wcześniej w piątek belgijska prokuratura informowała że wszczęła dochodzenie w sprawie możliwej korupcji, związanej z niewymienionym z nazwy państwem Zatoki Perskiej, w którym podejrzanymi są asystenci i urzędnicy Parlamentu Europejskiego. Media podawały, że tym państwem jest Katar.


Prokuratura przekazała, że w wyniku śledztwa odzyskano do tej pory około 600 tys. euro w gotówce. 

  

Według belgijskiego tygodnika „Knack”, Katar miał korumpować urzędników „o znaczącej pozycji politycznej i/lub strategicznej w Parlamencie Europejskim, wysyłając im znaczne kwoty pieniędzy i ważne prezenty”. 

  

Według tygodnika śledczy sprawdzają, czy Katar próbował wpływać na stanowisko Parlamentu Europejskiego w sposób „wykraczający poza klasyczny lobbing”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej