RAPORT

Pogarda

Polska w europejskiej czołówce w obniżaniu luki VAT. Raport KE

Luka VAT osiągnęła poziom 11,3 proc.(fot. Shutterstock)
Luka VAT osiągnęła poziom 11,3 proc.(fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Według krajowych szacunków luka VAT spadła w 2021 roku do 4,3 proc. z 10,4 proc. w 2020 roku – poinformował resort finansów. Dodano, że według wyliczeń Komisji Europejskiej w 2020 r. luka VAT osiągnęła poziom 11,3 proc.

Dworczyk: Wzrost przychodów z VAT o ponad 50 proc. w ostatnich 5 latach

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował na Twitterze, że w ostatnich pięciu latach przychody z podatku VAT wzrosły o ponad 50 proc.

zobacz więcej

Resort finansów poinformował w piątek, że Komisja Europejska przedstawiła coroczny raport „VAT GAP in the EU – Report 2022” ,który pokazuje wstępne dane dotyczące luki VAT w krajach UE. Według Komisji w 2020 r. luka VAT zmniejszyła się o 1,4 pkt. w stosunku do 2019 r., jest to poprawa spójna z szacunkami MF z kwietnia br.


„Polska należy do europejskiej czołówki w obniżaniu luki VAT pomiędzy latami 2016-2020. To głównie zasługa wdrażania nowoczesnych narzędzi uszczelniających system podatkowy” – podkreślono.


Zgodnie z raportem w 2020 r. luka VAT w Polsce osiągnęła poziom 11,3 proc., co plasuje nas w europejskiej czołówce krajów UE najszybciej redukujących lukę VAT w latach 2016-2020. „Duża w tym zasługa konsekwentnych działań Ministerstwa Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową. Pomiędzy latami 2016-2020 wg danych KE w Polsce nastąpił spadek luki VAT o ponad 9 pkt. proc.” – zaznaczono.


Zgodnie z szacunkami Komisji, Polska uplasowała się na trzecim miejscu państw najszybciej redukujących lukę VAT. Na pierwszym miejscu znalazła się Łotwa (spadek luki o 10,8 pkt. proc. w latach 2016-2020), a na drugim Węgry (9,1 pkt. proc.). Ministerstwo poinformowało, że zgodnie z dokumentem „Program Konwergencji – aktualizacja 2022” szacowany poziom luki VAT w 2020 r. wynosi 10,4 proc., a w 2021 r. – wg krajowych szacunków spadła ona do 4,3 proc.


„Wysokie tempo spadku luki VAT to m.in. efekt wprowadzania nowoczesnych narzędzi uszczelniających system podatkowy. Są państwa biorące z nas przykład” – zaznaczono. Ministerstwo wymieniło, że chodzi m.in. o reformę administracji skarbowej, czy podniesienie kar za przestępstwa VAT-owskie. 


Wprowadzono też pakiet paliwowy i przewozowy (SENT), który dał ulgę uczciwym przedsiębiorcom przegrywającym konkurencję z podatkowymi przestępcami.


„Pojawiały się pionierskie, systemowe rozwiązania, które zaczęły przynosić trwałe skutki. To m.in. mechanizm podzielonej płatności, wykaz podatników VAT i elektroniczne raportowanie. To także kolejne e-usługi administracji, kasy online, kasy w postaci oprogramowania czy e-paragon Stworzyliśmy STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej). Teraz kluczem do dalszych efektów w obniżaniu luki VAT jest wykorzystanie nowoczesnych technologii” – podsumowano.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej