RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Niemcy zwracają wywiezione z Gdańska tekstylia liturgiczne

Do Bazyliki Mariackiej ma powrócić późnośredniowieczny „Gdański skarb paramentowy” (fot. Pixabay)
Do Bazyliki Mariackiej ma powrócić późnośredniowieczny „Gdański skarb paramentowy” (fot. Pixabay)

Najnowsze

Popularne

Późnośredniowieczny „Gdański skarb paramentowy” ma wrócić z Lubeki do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. – To polsko-niemiecka inicjatywa – mówi Deutsche Welle rzecznik Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.

Zniszczenia w polskiej bibliotece w Kijowie po rosyjskim ostrzale

Polska Biblioteka Medyczna w Kijowie, która ucierpiała od odłamków rosyjskiej rakiety, potrzebuje pieniędzy na remont zniszczonych pomieszczeń. To...

zobacz więcej

Cenne paramenty liturgiczne, czyli tekstylia ołtarzowe, zostały wywiezione z Gdańska przez członków społeczności ewangelickiej pod koniec II wojny światowej. Duża ich część trafiła do zachodniej części Niemiec. W Hanowerze przedstawiciele Unii Kościołów Ewangelickich (UEK) w Kościele Ewangelickim w Niemczech (EKD) i Kościoła Mariackiego w Gdańsku podpisali porozumienie, w którym jest mowa o tym, że prawo do tekstyliów zostanie w najbliższych latach przeniesione na Bazylikę Mariacką.


W rozmowie z Deutsche Welle jeden z rzeczników Kościoła ewangelickiego w Niemczech powiedział, że zwrot paramentów liturgicznych do Gdańska jest wspólną, polsko-niemiecką inicjatywą. – Należy teraz poczynić odpowiednie przygotowania, aby można było znów oglądać „gdański skarb paramentowy“ w Bazylice Mariackiej w Gdańsku – podkreślił.


DW wskazuje, że zgodnie z informacjami zawartymi w piśmie intencyjnym liturgiczne paramenty zostały po wojnie zgromadzone w Kościele Mariackim w Lubece i później na stałe wypożyczone do Muzeum Sankt Annen w Lubece przez UEK jako prawnego następcę nieistniejącego już ewangelickiego zgromadzenia mariackiego w Gdańsku. Niewielka część zbiorów przechowywana jest w Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze. Założono, że niektóre paramenty mają być w przyszłości również wystawiane w Lubece i Norymberdze w formie użyczenia z Gdańska.



– Miasto i archidiecezja bardzo się cieszą, że po Ołtarzu Trójcy Świętej, który w 2020 roku, po ponad 70 latach w Berlinie, wrócił do Kościoła Mariackiego w Gdańsku, wkrótce do domu wróci także skarb paramentów – zaznaczył abp Tadeusz Wojda podczas uroczystości podpisania umowy w Hanowerze. Przewodniczący UEK, Volker Jung, podkreślił ekumeniczną i polsko-niemiecką przyjaźń.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej