RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Szwajcarska prasa: Aresztowania w Niemczech to pokazówka dla mediów

Niemieckie służby bezpieczeństwa przeszukały ponad 50 mieszkań (fot. Carsten Koall/Getty Images)
Niemieckie służby bezpieczeństwa przeszukały ponad 50 mieszkań (fot. Carsten Koall/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemieckie służby zatrzymały 25 osób, które miały być zaangażowane w próbę zamachu stanu. Mnożą się jednak pytania o zasadność tych działań i ich cel. Dziennik „Neue Zürcher Zeitung” zaznacza, że gdy przeprowadzano przeszukania i aresztowania, na miejscu byli już dziennikarze, relacjonujący na żywo akcję służb. „To polityczny spektakl” – czytamy.

„Degrengolada i zakamuflowana wojna”. Senator PiS oburzona zachowaniem sędziów

– Sędziowie w Polsce już dawno stracili swój atrybut, jakim powinna być apolityczność – mówi portalowi tvp.info Maria Koc, senator PiS. Komentuje...

zobacz więcej

W piątek szef niemieckiego Federalnego Biura Policji Kryminalnej Holger Muench potwierdził, że służby bezpieczeństwa przeprowadziły akcję przeciwko domniemanej komórce terrorystycznej Obywatele Rzeszy.


Niemieckojęzyczny dziennik szwajcarski wydawany w Zurychu zauważył, że służby z wyprzedzeniem informowały media o swoich planach, a to osłabia powagę akcji.


W artykule zaznaczono, iż nawet organy śledcze przyznały, że zamach wcale nie musiał mieć miejsca. A jeśli z kolei zagrożenie było tak znaczące, jakim cudem operację mogli na żywo relacjonować dziennikarze? Skąd wiedzieli, kto, gdzie i kiedy zostanie zatrzymany?Gazeta przytacza słowa minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser. Polityk zaznaczała, że cała akcja została przeprowadzona w „bardzo niebezpiecznych warunkach”. „Czy zatem dziennikarze, fotografowie i kamerzyści byli wówczas świadomi narażenia na takie niebezpieczeństwo?” – pyta autor tekstu w „Neue Zürcher Zeitung”.Przypomina, że gdy zatrzymywana i skuwana kajdankami była sędzia Birgit Malsack-Winkemann (wcześniej posłanka partii AfD), przed jej domem stał już reporter lokalnej stacji Rundfunk Berlin-Brandenburg.

Spiskowcy, szaleńcy, dziwacy

Kilka dni temu również nasze media i komentatorów rozgrzały mocno niepokojące wiadomości z Niemiec. Oto sprawne służby Republiki Federalnej Niemiec...

zobacz więcej

Podobnie było w przypadku księcia Henryka XIII – zdjęcia agencji DPA pokazują, że przed jego rezydencją stał tłum dziennikarzy. Z kolei portal spiegel.de już w chwili zatrzymań opublikował obszerną analizę ruchów ekstremistycznych.


Gazeta ocenia, że organizowanie takiej medialnej nagonki na ludzi, którzy nie zostali jeszcze publicznie skazani, nie ma wiele wspólnego z prawem domniemania niewinności. Wskazuje, że gdy kamery pokazują poszczególne osoby w takim kontekście, są one napiętnowane społecznie na długo przed wydaniem wyroku.W podsumowaniu doceniono pilnowanie bezpieczeństwa państwa, ale wyraźnie skrytykowano formę działań, mającą znamiona politycznego spektaklu.


„Pozostał niesmak, mieszane wrażenie, że władze bezpieczeństwa chciały napiąć przed całym światem te muskuły, które w przypadku innych zagrożeń są wykorzystywane znacznie mniej energicznie” – podkreślono.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej