RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czy Węgry dostaną środki z UE? Jest wniosek Komisji Europejskiej

Komisja uznała, że zmiany w węgierskich przepisach są niewystarczające (fot. Shutterstock)
Komisja uznała, że zmiany w węgierskich przepisach są niewystarczające (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska podtrzymała wniosek o zamrożenie Węgrom 7,5 miliardów euro z unijnego budżetu. Powodem są zarzuty korupcyjne. Unijne kraje zwróciły się do Komisji przed kilkoma dniami o zaktualizowanie oceny dotyczącej zmian przyjmowanych w przepisach przez Budapeszt.

Węgry zablokowały pakiet pomocowy dla Ukrainy

Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował w Brukseli minister finansów...

zobacz więcej

UE zablokowała fundusze z powodu obaw o korupcję i brak niezawisłości sądownictwa na Węgrzech, które z kolei zawetowały pożyczkę UE dla Kijowa i propozycję globalnego podatku od osób prawnych.


Węgry nie wdrożyły wystarczającej liczby reform, aby poprawić zabezpieczenia antykorupcyjne, w efekcie czego niemożliwe jest odblokowanie miliardów euro funduszy unijnych dla tego kraju – poinformowała w piątek Komisja Europejska.


KE powtórzyła, że ostatnie zmiany mające na celu poprawę zabezpieczeń antykorupcyjnych na Węgrzech nie rozwiały obaw dotyczących stanu demokracji w tym kraju ani nie uzasadniły przekazania funduszy unijnych o wartości do 13,3 mld euro.


„Ogólne ryzyko dla budżetu Unii pozostaje niezmienione... nie zmieniło się to w świetle ostatnich zmian legislacyjnych przyjętych na Węgrzech” – napisał w liście do rządu węgierskiego unijny komisarz ds. budżetu Johannes Hahn.


Budapeszt starał się zawrzeć układ z Komisją, tworząc agencję przeciwdziałającą korupcji w celu odblokowania funduszy unijnych. Komisja stwierdziła jednak, że to nie wystarczy, zalecając zamrożenie 7,5 mld euro, czyli 65 proc. funduszy rozwojowych przyznanych Węgrom w ramach budżetu 2021-2027. Wstrzymała również zatwierdzenie około 5,8 mld euro dla Węgier z Funduszu Odbudowy.


Teraz unijne kraje podejmą ostateczną decyzję. Mają na to czas do 19 grudnia. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej