RAPORT

Pogarda

Portugalia zalegalizuje eutanazję? Zdecyduje prezydent

Prezydent Portugalii już dwukrotnie wetował podobne ustawy (fot. Horacio Villalobos#Corbis/Corbis via Getty Images)
Prezydent Portugalii już dwukrotnie wetował podobne ustawy (fot. Horacio Villalobos#Corbis/Corbis via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Zgromadzenie Republiki (jednoizbowy parlament Portugalii) uchwaliło w piątek ustawę o depenalizacji eutanazji. Za jej przyjęciem opowiedzieli się deputowani rządzącej Partii Socjalistycznej i opozycyjne ugrupowania lewicowo-liberalne.

„Prawo do śmierci” wzbudza kontrowersje w Kanadzie

Na łamach „New York Timesa” kanadyjski dziennikarz Ian Austen zajął się tematem nowego „prawa do śmierci” w swojej ojczyźnie. Zwrócił uwagę, że...

zobacz więcej

Przeciwko nowej ustawie głosowali posłowie konserwatywnej partii Chega, komuniści oraz część posłów centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej.


Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa, który już dwukrotnie w 2021 r. wetował ustawy legalizujące eutanazję lub odsyłał je do Trybunału Konstytucyjnego, zapowiedział, że dopiero w najbliższym czasie zapozna się z przepisami przyjętymi przez parlament i zadecyduje o ewentualnym wecie.


Uchwalone w piątek normy przewidują, że z prawa do wspomaganego samobójstwa będą mogli skorzystać pacjenci doświadczający skrajnego cierpienia i nieodwracalnych zmian z powodu choroby. Przed przystąpieniem do eutanazji konieczna byłaby konsultacja pacjenta z komisją lekarską.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej