RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W Charkowie pożegnano polskich żołnierzy Legionu Międzynarodowego

W Charkowie pożegnano Janusza Szeremetę,  Krzysztofa Tyfla i Claytona Hightowera (fot. TT)
W Charkowie pożegnano Janusza Szeremetę, Krzysztofa Tyfla i Claytona Hightowera (fot. TT)

Najnowsze

Popularne

W Charkowie pożegnano w piątek Janusza Szeremetę i Krzysztofa Tyfla, dwóch polskich ochotników Legionu Międzynarodowego, którzy polegli, walcząc po stronie ukraińskiej w wojnie z Rosją. Wraz z nimi pożegnano Amerykanina Claytona Hightowera.

Walka z bezkarnością rosyjskich przestępstw na wniosek Polski

Unijna Rada ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przyjmie 9 grudnia br. na wniosek Polski konkluzje w sprawie walki z bezkarnością...

zobacz więcej

„Janusz Szeremeta, Krzysztof Tyfel, Clayton Hightower. Dziś w #Charków pożegnaliśmy żołnierzy Legionu Międzynarodowego walczących w obronie Ukrainy i nie tylko jej. Informacje o pogrzebach będą w późniejszym terminie” – poinformowała na Facebooku dziennikarka „Wprost” Karolina Baca-Pogorzelska, która utrzymuje stały kontakt z Polakami z Legionu. 

 

Baca-Pogorzelska opublikowała zdjęcie trzech trumien stojących na cmentarzu. Dwie z nich owinięte były flagami Polski i Ukrainy. Na trzeciej była flaga Stanów Zjednoczonych i ukraińska. 

 

Wiadomość o śmierci Polaków nadeszła w poniedziałek. Janusz Szeremeta, pseudonim Kozak, pochodził z Dynowa w Podkarpackiem. Do składającego się z cudzoziemców Legionu Międzynarodowego zgłosił się na ochotnika. 


Zima na Ukrainie. Francja wysyła generatory

Francja wysłała 100 generatorów prądu, by wspomóc Ukrainę w okresie zimy. Poinformowali o tym wiceminister energii Ukrainy Farid Safarow i zastępca...

zobacz więcej

„Jeszcze będzie o nas głośno” 

 

Korespondent PAP rozmawiał z Szeremetą przez telefon 11 listopada. „Uwierz mi, że jeszcze będzie o nas głośno” – powiedział wówczas Polak. 

 

„Ja wiem, że my już stamtąd nie wrócimy. Chyba, że zerwiemy kontrakt. Tam jest taki młyn, że ja wiem, że jedyną opcją przeżycia dla mnie jest wrócić do domu. Ale ja nie wrócę do domu, bo ja jestem częścią tego i ja tam muszę być. Wiem jednak, że w końcu mnie trafi” – mówił Szeremeta. 

 

Drugi poległy na wschodzie Ukrainy to pochodzący z Częstochowy Krzysztof Tyfel. On również walczył w szeregach Legionu Międzynarodowego. Przed laty działał w harcerstwie i Związku Strzeleckim. 

 

Przed wyjazdem na wojnę Krzysztof mówił, że musi tam być, bo ludziom dzieje się krzywda. „Był idealistą, uosobieniem uczciwości, szczerości i honoru, nigdy nie odmawiał pomocy” – wspominają go znajomi i przyjaciele. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej