RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Eksperci ds. praw człowieka przy RPO złożyli rezygnacje

Marcin Wiącek (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Marcin Wiącek (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Po decyzji Rzecznika Praw Obywatelskich o odwołaniu Hanny Machińskiej z funkcji zastępcy RPO wszyscy członkowie Komisji Ekspertów ds. praw człowieka przy RPO złożyli dziś rezygnację z dalszego udziału w pracach Komisji. O sprawie napisał w mediach społecznościowych jeden z członków tego gremium oraz prawnik i aktywista Wojciech Klicki. Biuro RPO poinformowało, że od początku 2023 r. nowym zastępcą Rzecznika zostanie dr hab. Wojciech Brzozowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zastępczyni RPO Hanna Machińska odwołana ze stanowiska

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek podjął decyzję o odwołaniu z dniem 31 grudnia Hanny Machińskiej z funkcji zastępcy RPO. Od początku 2023...

zobacz więcej

Powołana przez poprzedniego rzecznika Adama Bodnara Machińska była zastępcą RPO od 26 września 2017 r. W ramach Biura RPO Machińska była odpowiedzialna m.in. za nadzór nad Zespołem Krajowego Mechanizm Prewencji, Zespołu ds. Wykonywania Kar i Wydziałem ds. Współpracy Międzynarodowej.


Część środowisk zajmujących się obroną praw człowieka oraz niektórych organizacji pozarządowych przyjęła informację o odwołaniu Machińskiej z dużym zaskoczeniem.


„Wszyscy członkowie Komisji Ekspertów ds. praw człowieka w działaniach służb specjalnych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich złożyli dziś rezygnację z dalszego udziału w pracach Komisji” – poinformował w mediach społecznościowych Wojciech Klicki, który przyznał również, że jego rezygnacja ma związek z odwołaniem Machińskiej. 


RPO w swoim oświadczeniu podkreślił, że „wysoko ocenia dorobek i dotychczasową współpracę z dr Hanną Machińską”. Jak zaznaczył „wniosła ona niezwykle ważny wkład w działalność urzędu, przyczyniła się do umacniania jego autorytetu i społecznego zaufania”. „Zawsze wykazywała się przy tym wielką wrażliwością i wysokimi kompetencjami, potrafiła też współpracować z organizacjami społecznymi” – napisał RPO.


Rzecznik wyjaśnił, że decyzja o odwołaniu dr Hanny Machińskiej „związana jest tylko i wyłącznie z nowymi wyzwaniami, które stoją przed Biurem RPO”, dodając, że zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich RPO może posiadać tylko trzech zastępców.


W oświadczeniu wyrażono wdzięczność za zaangażowanie zastępczyni RPO i nadzieję na „możliwość dalszego korzystania z doświadczenia i ogromnej, eksperckiej wiedzy dr Hanny Machińskiej”. Machińska przestanie pełnić swoją funkcję od 31.12.2022

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej