RAPORT

Pogarda

„Współczesne zło lokalizuje się tam, gdzie w czasach Mickiewicza”. Premiera „Konrada Wallenroda” w Teatrze Telewizji

 Spektakl zamyka Rok Romantyzmu Polskiego na scenie Teatru Telewizji (fot. TVP)
Spektakl zamyka Rok Romantyzmu Polskiego na scenie Teatru Telewizji (fot. TVP)

Najnowsze

Popularne

W poniedziałek, 12 grudnia o godz. 21.00 TVP1 zaprasza na premierę adaptacji powieści poetyckiej „Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza, w reżyserii Jerzego Machowskiego. Spektakl zamyka Rok Romantyzmu Polskiego na scenie Teatru Telewizji.

„Komedianci, czyli Konrad nie żyje”. Zbuntowani aktorzy bohaterami spektaklu Teatru Telewizji

zobacz więcej

W spektaklu Jerzego Machowskiego przez opowieść o Konradzie i Aldonie oraz dziejowej zawierusze wojennej przeprowadzi widzów Halban – litewski wajdelota. Inspirowany „wieścią gminną” Walter-Konrad będzie zmagał się nie tylko z trudną rolą spiskowca, lecz także z własnymi, ludzkimi słabościami. 

 

Poemat napisany w latach 1825-1828 jako utwór z kluczem był wskazówką dla Polaków, jak walczyć z zaborcami. Adam Mickiewicz wykorzystał w swoim dziele tzw. historyzm maski – umieścił w średniowieczu akcję, aby w istocie poruszyć ponadczasowe kwestie etyczno-moralne i narodowościowe oraz przybliżyć problem polskiego patriotyzmu. 

Antonio Banderas: będzie piąta część Shreka

Jednym z gości odbywającego się właśnie w Arabii Saudyjskiej festiwalu Red Sea Film Festival jest Antonio Banderas. W ramach imprezy zaprezentowano...

zobacz więcej

Za pierwowzór tytułowego bohatera posłużyła autentyczna postać żyjącego w XIV wieku wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Wallenrode. 

 

W opinii reżysera Jerzego Machowskiego adaptacja zachowuje walory dzieła Mickiewicza. Jak mówi „będzie to spektakl z kluczem i wskazówką dla świata, jak walczyć ze współczesnym złem, które, jak pokazują najnowsze wydarzenia na Ukrainie, lokalizuje się mniej więcej tam, gdzie w czasach Mickiewicza. Spektakl więc sprawi, że widzowie w Krzyżakach zobaczą Rosjan, a w Litwinach – Ukraińców. Średniowieczny romans rycerski odbiorą jako wciąż aktualną historię. Będzie to zatem gorzka opowieść o tym, że nie sposób »zła dobrem zwyciężyć«, że są sytuacje, w jakich jedyną odpowiedzią na przemoc i gwałt jest podstęp i zdrada”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej