RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Jedenaście tysięcy euro za tyle cierpienia”. Rolnik zatruł się oparami i wytoczył proces Monsanto

Rolnik pozwał koncern po tym, jak nawdychał się oparów środka chwastobójczego (fot. Shutterstock)
Rolnik pozwał koncern po tym, jak nawdychał się oparów środka chwastobójczego (fot. Shutterstock)

Nieco ponad 11 tysięcy euro odszkodowania od firmy Bayer dostanie Paul Francois. Rolnik pozwał ten koncern po tym, jak nawdychał się oparów środka chwastobójczego, co wywołało u niego trwałą utratę zdrowia. Sądowa walka trwała 15 lat.

Portugalia. Włamywacz dostanie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Sąd apelacyjny w Guimaraes, w północnej Portugalii, przyznał odszkodowanie włamywaczowi, który podczas ucieczki z miejsca kradzieży został zraniony...

zobacz więcej

Choć Paul Francois wygrał proces, wyrokiem jest rozczarowany. Kwota 11 135 euro, bo tyle dokładnie wynosi zasądzona suma odszkodowania, to niecały 1 procent tego, czego się domagał. Prawnicy rolnika wnioskowali o ponad milion euro rekompensaty. 

 

„Jedenaście tysięcy euro za tyle cierpienia” – powiedział po wyroku rozczarowany Paul Francois w rozmowie z radiem Franceinfo. 

 

Do wypadku, który był przyczyną sporu, doszło w 2004 roku. Francois zatruł się wtedy oparami środka chwastobójczego Lasso produkowanego przez firmę Monsanto. Od tego czasu zaczął mieć ostre bóle głowy, omdlenia i problemy z pamięcią. Na drogę sądową postanowił wystąpić wtedy, gdy preparat Lasso został wycofany z francuskiego rynku, bo eksperci uznali, że jest niebezpieczny. Lata batalii z firmą Monsanto, która w międzyczasie stała się spółką zależną Bayera, nie przynosiły jednak skutku. 

Niemiecki sąd nie zgodził się na odszkodowanie za jazdę „mniej prestiżowym” samochodem

Sędziowie z Karlsruhe nie przyznali odszkodowania właścicielce Porsche, która domagała się pieniędzy, gdyż nie mogła korzystać ze swojego...

zobacz więcej

Zmieniło się to dopiero po tym, jak w 2019 roku sąd orzekł, że Monsanto nie podało na opakowaniu preparatu Lasso wystarczających informacji na temat jego szkodliwości. Bayer złożył apelację od tego wyroku, ale francuski Sąd Najwyższy ją odrzucił. To orzeczenie otworzyło Paulowi Francoisowi drogę do zwycięstwa w walce o odszkodowanie. 

 

Odszkodowanie dla francuskiego rolnika to zaledwie kropla w porównaniu z kwotą, jaką niemiecki koncern chemiczny będzie musiał wypłacić farmerom ze Stanów Zjednoczonych. Ci pozywają Bayer do sądu z powodu innego środka chwastobójczego – Roundupu i starają się udowodnić, że aktywny składnik tego preparatu powoduje raka i inne choroby. Suma roszczeń w toczących się procesach wynosi już kilkadziesiąt milionów dolarów. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej