RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wybrano słowo roku 2022 w Niemczech. Kanclerz użył go, gdy Rosja napadła na Ukrainę

Niemieckie słowo roku (fot. © GfdS, Spirale: CC-Lizenz)
Niemieckie słowo roku (fot. © GfdS, Spirale: CC-Lizenz)

Wyrażenie „Zeitenwende” zostało wybrane przez Towarzystwo Języka Niemieckiego (GfdS) słowem roku 2022 w Niemczech. O „Zeitenwende” kanclerz RFN Olaf Scholz wspomniał w przemówieniu pod koniec lutego, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Polsce termin ten tłumaczony jest najczęściej jako „punkt zwrotny”.

Jaka rola Niemiec w Europie? Scholz nie ma wątpliwości

W wyniku rosyjskiej agresji świat stoi w obliczu „epokowego przesunięcia tektonicznego” i wielobiegunowego porządku, a Niemcy mają zamiar stać się...

zobacz więcej

– Rosyjska inwazja na Ukrainę wyznacza „Zeitenwende” (punkt zwrotny, dosłownie: przełom czasów). Zagraża całemu naszemu powojennemu porządkowi – oświadczył Scholz w słynnym już przemówieniu w Bundestagu po wybuchu wojny.

 

Krótko przed końcem każdego roku jury składające się z lingwistów wybiera w Niemczech dziesięć słów roku spośród kilku tysięcy dokumentów z różnych mediów i zgłoszeń od osób z zewnątrz i sporządza listę rankingową.

 


Wybierają terminy, które ich zdaniem miały szczególny wpływ językowy na życie polityczne, gospodarcze i społeczne w RFN w danym roku. Tym razem nadesłano ponad 2 tys. zgłoszeń, a hasła „Krieg um Frieden” (wojna o pokój) i „Gaspreisbremse” (hamulec cen gazu) zajęły drugie i trzecie miejsce – informuje telewizja ARD. 


Czytaj także: Młodzieżowe Słowo Roku 2022Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej